Ani Vám sa občas nič nechce robiť? Odkladáte povinnosti na neskôr, v práci nestíhate načas odovzdať projekt, odsúvate dôležité stretnutia, … aj keď viete že prácu raz dokončiť musíte a stretnutiu sa nevyhnete? Možno trpíte prokrastináciou.
Prokrastinácia
Prokrastinácia je chorobné odkladanie úloh a povinností na neskôr. Ide väčšinou o úlohy, ktoré sú psychicky náročné a vyžadujú si Vašu plnú koncentráciu. Odkladanie úloh a približovanie sa termínu ich dokončenia vedie človeka k stresu. Nesplnená úloha vyvoláva v človeku úzkosť, ktorá vedie k ďalšiemu stresu. Vie, že má povinnosti, ale nevie sa donútiť pustiť sa do nich. Častokrát sa začne venovať úlohe až tesne pred termínom jej dokončenia.
Prokrastinátori mávajú obavy z nedostatočného splnenia úlohy, zo zlyhania. Aj keď sa snažia úlohu splniť, myseľ sa im uberá iným smerom – odporuje im.
Nemýľte si prokrastináciu s lenivosťou
Medzitým ale prokrastinátor (človek trpiaci proktrastináciou) robí množstvo iných vecí. Číta, nakupuje, športuje, behá po internete,… nezaháľa. Robí množstvo iných činností, ktoré ale s jeho úlohou nijako nesúvisia.
Na rozdiel od lenivosti, kedy človek odkladá všetky povinnosti len preto, lebo sa mu nič nechce robiť. Pri lenivcovi neočakávajte, že miesto stanovenej úlohy bude robiť niečo iné… on nebude robiť nič.
Prokrastinácia – ohrozuje aj Vás?
Prokrastináciou môžu trpieť deti, študenti, pracujúci ľudia, ale aj osoby, ktoré sú v domácnosti. Rovnako ňou môžu trpieť muži aj ženy. Neraz aj malé deti odkladajú ukladanie svojich hračiek na neskôr, študenti radšej upratujú internátne izby, než by sa venovali štúdiu a aj dospelí ľudia odkladajú zmenu životného štýlu k zdravšiemu spôsobu na neskôr. Vždy si nájdeme niečo iné na práci, než to čo by sme mali naozaj robiť.
Prokrastinácia sa dá poraziť.
Zvíťaziť nad prokrastináciou nie je náročné. Stačí sa len danej úlohe venovať, byť s ňou v kontakte a Vaša myseľ sa už naladí. Nenechávajte si jej splnenie na poslednú chvíľu. Budete ju musieť vypracovať v strese. Doprajte si dostatok času na jej splnenie. Občasná prestávka pri plnení náročnej úlohy Vám príde isto vhod a Vy sa tak nedostanete do zbytočného stresu.
Možno ani neodkladáte prácu preto, lebo sa neviete prinútiť ju urobiť, ale pre termín, ktorý Vám bol na jej splnenie stanovený. Bude lepšie, ak si úlohu rozdelíte na viac častí. Stanovte si dokedy každú časť dokončíte a snažte sa to dodržať.
Samy sebe stanovte úlohy, ktoré chcete v jeden deň splniť . Môžete si na jednotlivé úlohy stanoviť aj čas na ich dokončenie. Ak Vás presný termín stresuje nerobte to. Stanovte si len to čo chcete v jeden deň urobiť a urobte to. Je jedno či to stihnete doobeda, alebo do polnoci … ak úlohy splníte ste na správnej ceste poraziť prokrastináciu.
Nedajte sa pri plnení úlohy nikým a ničím rušiť. Vypnite rádio, televízor, upozornite rodinu, alebo kolegov aby Vás nerušili, nesurfujte na internete a snažte sa úplne sústrediť len na prácu. Bude to zo začiatku ťažké, ale po pár okamihoch to zvládnete.
Ak si aj napriek tomu neviete s prokrastináciou pomôcť nebojte sa obrátiť na odbornú pomoc.
Aktívni proklastinátori
Existuje ale malé percento ľudí, ktorým práca pod tlakom pomáha k lepším výkonom. V strese a zhone sa dokážu vyburcovať k lepším výkonom a stihnú prácu odovzdať vždy načas a kvalitne vypracovanú.
Zdroj pixabay.com