Nezáleží na tom ako veľmi ste opatrní, baktérie sú všade. Aj na vašich rukách, tvári, prosto všade. Faktom je, že pre náš život sú tieto drobné mikroorganizmy veľmi dôležité, no ak sa niektoré z nich dostanú napríklad na kontaktné šošovky a následne do oka, vzniká vážny problém.
Kontaktné šošovky by ste nemali nosiť pri plávaní alebo kúpaní
Ak sú kontaktné šošovky vystavené vode, hrozí ich zanesenie nebezpečnými mikroorganizmami (napr. Acanthamoeba keratitis). Ak sa rozhodnete plávať s nasadenými kontaktnými šošovkami, poraďte sa so svojim lekárom ohľadom použitia plaveckých okuliarov , prípadne jednodňových šošoviek,
Pozor na UV žiarenie
Farebné kontaktné šošovky môžu nahradiť okuliare, nie však tie slnečné. Nikdy sa nespoliehajte na to, že kontaktné šošovky vás 100% ochránia pred UV žiarením. Vždy sa poistite nosením kvalitných, certifikovaných okuliarov, ktoré majú účinný UV filter.
Udržiavanie čistej šošovky je rovnako dôležité ako čistenie puzdra
Údržba puzdra na šošovky je dôležitým prvým krokom ako znížiť riziko infekcie. Majte na pamäti, že tmavé a vlhké prostredie je pre baktérie rajom. Skôr, než si šošovky vyberiete z očí, vypláchnite puzdro roztokom na kontaktné šošovky. Pozor, slaný roztok nestačí a puzdro je dobré meniť po dvoch až troch mesiacoch.
Roztok na kontaktné šošovky si doma nevyrábajte
Ak si myslíte, že ušetríte, tak sa mýlite. Neušetríte a ešte vám reálne hrozia vážne zdravotné problémy. Na namočenie kontaktných šošoviek je určený špeciálny roztok, ktorého zloženie je podobné zloženiu ľudských sĺz. Navyše sa vyrába v laboratórnych podmienkach a nič z toho v domácom prostredí prosto nahradiť nedokážete. Máčať šošovky vo vode je tak isto hlúposť – naruší to ich rovnováhu, tvar, veľkosť a sterilnosť.