Mlieko a mliečne výrobky sú zdravé – všetci to vieme, ale v poslednom čase sa objavuje stále viac a viac ľudí, ktorí majú pri pití mlieka tráviace ťažkosti. Mlieko sa u čoraz väčšej časti populácie dostáva na listinu neželaných potravín. Mlieko, konkrétne kravské mlieko, môže nášmu organizmu škodiť.
Príznaky.
- Tráviace – bolesti brucha, hnačky, nadúvanie, zvracanie
- Dýchacie – bolesti hrdla, kašlanie, astma, nádcha
- Kožné – opuchnutá tvár, ekzém, žihľavka
Ak sa u vás niektorý z týchto príznakov objaví do 2 až 72 hodín po vypití kravského mlieka (alebo po zjedení výrobkov z neho) z najväčšou pravdepodobnosťou máte alergiu na mlieko. Skúste na pár dní vylúčiť z jedálnička mlieko a mliečne výrobky. Takto aj samy môžete zistiť či vám mlieko škodí, alebo nie.
Nie je alergia ako alergia.
Kravské mlieko obsahuje veľa kazeínu – mliečna bielkovina, vďaka ktorej mláďatá zvierat rýchlo rastú. Kravské mlieko obsahuje až o 300% viac tejto bielkoviny než materské. Môže to byť jedným, ale nie jediným dôvodom prečo vám mlieko nesadne. Ďalšou problematickou zložkou v mlieku môže byť laktóza – mliečny cukor, ktorý, ak nie je strávený vie narobiť v organizme problémy. Ktorým z týchto problémov trpíte samy nezistíte. Najlepšie vám diagnózu stanoví lekár – alergiológ, alebo gastroenterológ.
ABKM – alergia na bielkovinu kravského mlieka.
ABKM je jednou z najrozšírenejších alergií na potraviny vôbec. Prejavuje sa už u detí okolo 1 roku života (keď prechádzajú na tuhú stravu). Často sa ale stáva, že po pár rokoch táto alergia u detí zmizne a kravské mlieko sa znova bez najmenších obáv môže pridať do ich jedálnička.
Ak si myslíte, že alergiu na mlieko nemáte a už ju nedostanete, mýlite sa. ABMK môžete dostať aj v dospelosti a aj v staršom veku. Váš imunitný systém si zrazu zmyslí, že obrovské množstvo kazeínu je pre organizmus škodlivé a začne proti nemu tvoriť protilátky – alergická reakcia.
Či máte alergiu na bielkovinu kravského mlieka zistí alergiológ.
Liečba.
Vyhýbajte sa kravskému mlieku, výrobkom z neho a aj potravinám, ktoré obsahujú mlieko (sladkosti, čokoláda, sušienky,…). Mlieku sa ale nemusíte vyhýbať úplne. Môžete ho nahradiť kozím, alebo ovčím mliekom, ktoré neobsahuje kravské bielkoviny. Pozor, ak je ale vaša alergia na mlieko silná, môže sa spustiť aj pri požívaní iných mliek. Napr. bielkoviny v kozom mlieku sú veľmi podobné tým kravským. Najlepšie urobíte ak to s iným druhom mlieka začnete opatrne. Skonzultujte to s lekárom a následne pozorujte svoj organizmus a reakcie, ktoré v ňom vyvolávajú.
Z alergie na bielkovinu z kravského mlieka zvyknú deti vyrásť. V dospelosti sa už u nich žiadne alergické reakcie prejaviť nemusia.
Intolerancia laktózy.
Intolerancia, alebo inak neznášanlivosť laktózy je druhou príčinou, prečo sa u vás môžu prejaviť nežiaduce reakcie organizmu po požití mlieka. V tomto prípade organizmus nedokáže štiepiť laktózu – mliečny cukor. Je to zapríčinené nedostatkom enzýmu laktáza, ktorý má hlavné slovo pri štiepení laktózy. Nestrávená laktóza začne v žalúdku kvasiť čo spôsobuje bolesti brucha, hnačky, nevoľnosť,… príznaky sú rovnaké ako pri ABKM.
Intoleranciu laktózy najpresnejšie stanoví gastroenterológ. V podstate ide o enzymatickú poruchu.
Liečba.
Pri tejto diagnóze môžete piť mlieko so zníženým obsahom laktózy (do 2%). Len zriedkavo sa odporúča vylúčiť laktózu zo stravy úplne.
V dnešnej dobe je na trhu dostať množstvo mliečnych výrobkov, ktoré majú znížený obsah laktózy, alebo ju neobsahujú vôbec. Mlieka sa takto úplne vzdávať nemusíte. Tiež môžete užívať výživové doplnky, ktoré obsahujú laktázu – enzým, ktorý rozloží laktózu a zmierni tak prejavy intolerancie laktózy.
Intolerancia laktózy je ochorenie na celý život. Pri tejto diagnóze si budete musieť dávať pozor na obsah laktózy stále.
Náhrada za mlieko
Mlieko obsahuje množstvo vápnika a vitamínov – hlavne preto ho do svojho jedálnička vkladáme. Môžete ho nahradiť inými typmi mliek. Na trhu nájdete aj rôzne tzv. rastlinné mlieka – sójové, ryžové, kokosové, orechové,… dajte si ale pozor aj pri týchto mliekach. Niektoré z nich sú silnými alergénmi a môžu vo vás spustiť alergické reakcie.
Zdroj pixabay.com