Pokiaľ sa vraciate domov priamo od lekára, kde ste niekoľko hodín čakali na vyšetrenie v priestoroch preplnených ľuďmi, ktorí boli infikovaný chrípkovými vírusmi, môže sa to stať. Ako je to ale v prípade bežného dňa, kedy sa pohybujete v pracovnom prostredí, na ulici, v meste a cestou domov? Vedeli ste, že sa na vašom oblečení môže usadiť niekoľko baktérií, vírusov a húb, ktoré sa prenášajú z jedného človeka na druhého a ohrozuje tak vaše zdravie?
Chráňte si svoju domácnosť a jej členov
Rôzne druhy mikróbov prežijú v oblečení určité časové obdobie a je ťažké vedieť, či konkrétny ľudia alebo povrchy, s ktorými prichádzate do styku, nie sú infikované práve takýmito škodlivými mikróbmi.
Každú hodinu sa z našich šiat vylučuje, šíri a prenáša viac ako 37 miliónov mikroorganizmov. Už len z tohto dôvodu by ste si mali premyslieť, či sa po návrate z práce domov usadíte rovno na svoj gauč pred televíziu, alebo sa pôjdete radšej prezliecť do domáceho úboru. Nie každý organizmus dokáže odolávať okolitým vírusom a infekciám, preto si svoju domácnosť a ich členov chráňte aspoň takýmto spôsobom.
Čo je dôsledkom najväčšej ujmy na zdraví?
Hoci je nepravdepodobné, že by ste automaticky a každý deň šírili zárodky infekcií z vášho oblečenia do vášho domova, najviac človeku škodlivé baktérie, ktoré sa môžu takto rozšíriť a spôsobiť infekciu, sú:
- Stafylokok je infekcia spôsobená baktériami, ktoré sa často nachádzajú na koži alebo na sliznici. Methicilín je rezistentný, inak nazývaný aj zlatý stafylokok, ktorý je tiež nepríjemnou infekciou, čo vie narobiť veľmi veľa zla. Je odolný voči viacerým antibiotikám, takže zápaly kože, slizníc a vnútorných orgánov sa potom liečia ťažko. Vyskytuje sa najčastejšie v dopravných prostriedkoch, kde je asi najväčší pohyb ľudí.
- Acinetobacter je baktéria, ktorá môže spôsobiť infekciu dýchacích ciest, ktorá vedie k zápalu pľúc. Pravdepodobnosť prenosu je minimálna, no najčastejšie sa vyskytovala na vankúšoch, kam si ju ľudia preniesli z okolia, keď sa po návrate domov okamžite uložili do postele. Táto baktéria je rezistentná voči penicilínu a ani iné lieky na tom nie sú lepšie, preto sa vždy po vyzutí topánok vyzlečte, opláchnite tvár a umyte ruky mydlom.
Ako sú na tom topánky?
Keď už je reč o topánkach, nie sú na tom o nič lepšie než spomínané oblečenie. Určite sa ihneď vyzujte, pretože si na nich môžete preniesť do svojej domácnosti baktérie z okolitého prostredia, v ktorom boli výkaly a iný odpad. Pokiaľ máte doma malé deti, ktoré sa ešte len učia chodiť a sú na podlahe a koberci častejšie ako by bolo vhodné, určite to oceníte, pretože sa vyhnete riziku ich infikovania.
Všetko robte s mierou
Asi 30 % populácie má nejakú formu potlačeného imunitného systému, čo súvisí s vekom alebo s liekmi. Ani príliš vydenzifikované prostredie však nie je ideálna cesta. Prirodzenou súčasťou nášho prostredia sú zárodky zdravých a prospešných baktérií, ktoré bojujú s tými zlými. Príliš prehnané čistenie nás zbaví všetkých a naraz, v dôsledku čoho sa môžeme stať náchylnejší na infikovanie iným vírusom.
Umývanie rúk je základ!
Detailné a po dobu 30 sekúnd medzi prstami a vo všetkých záhyboch a v okolí nechtov. Práve tie si často ani neumyjeme, no práve v tých častiach sa zachytáva najväčšie množstvo baktérií a vírusov, ktoré si potom jednoducho prenesiete na tvár, do úst a inej časti tela.
S prísnou hygienou by sme to nemali preháňať, no vytratiť sa úplne z nášho života nemôže. Zlatá stredná cesta je aj v tomto prípade najlepšou voľbou, ide nakoniec o vaše zdravie.