Aj „pokožka“ vášho auta si zaslúži starostlivosť
Tak ste sa dočkali! Po dôkladnom vyberaní a zvažovaní všetkých premenných máte auto svojich snov! Krásne, nablýskané, voňajúce novotou. Stačí však maličkosť – poškodený lak – a radosť vystrieda hnev.
Výberu auta zvyčajne venujeme veľkú pozornosť. Chceme poznať jeho výkon, jazdné vlastnosti, spotrebu a ešte milión iných viac i menej dôležitých vecí. Vyberieme, kúpime, zaplatíme (splátku), poistky a sľubujeme si, ako sa o svoju novú pýchu budeme starať. Spočiatku ju pravidelne vysávame (poznáme aj takých, ktorí sa do auta prezúvajú), dávame ju umyť, najlepšie ručne, aby sa zbytočne nepoškodzoval lak, z času na čas navoskovať. Napriek tomu to nestačí. Vôňa novoty z interiéru postupne vyprcháva, no čo je horšie, zub – aj krátkeho – času poznať najmä na laku. A to bolí, naozaj bolí!
„Ani ten najlepší šofér, chrániaci svoje auto ako oko v hlave, sa nedokáže vyhnúť poškodzovaniu laku na aute. Škrabanec či drobnú odreninku môže spôsobiť aj niekto z auta zaparkovaného vedľa či manželkine ruže, ktoré lemujú cestu do garáže,“ hovorí špecialista na fólie Denis Halász. „Ešte väčšie škody, ktorým sa bez špeciálnej starostlivosti o lak naozaj nedá zabrániť, spôsobujú kamienky na cestách odfrkujúce spod kolies ostatných áut, prach a neviete si predstaviť, aký agresívny môže byť vtáčí trus.“ No hnus!
Dlho krásne a mladé
Našťastie existujú spôsoby, ako zachovať „pokožku“ auta dlho krásnu, mladú a bez „vrások“. Presne ako protivráskové krémy, ktoré spomaľujú starnutie pokožky, chránia ju pred UV žiarením, voľnými radikálmi a ďalšími škodlivinami, môžeme svojmu autu dopriať antiaging v podobe fólií.
„Áno, vďaka vede, výskumu a technologickým postupom existuje celý rad fólií, ktoré chránia lak auta alebo sklá, čím vozidlo zachovávajú dlhší čas v najlepšej kondícii a zároveň zbytočne rýchlo neklesá jeho hodnota,“ potvrdzuje D. Halász.
Toľko možností!
Príjemné novinky, všakže? Ešte sa v nich zorientovať, lebo tak ako každý z už spomínaných antiaging krémov funguje na trochu odlišnom princípe, hoci cieľ majú rovnaký, aj ochranných fólií na auto je viacero druhov. „Spoločné majú to, že na niekoľko rokov dokonale ochránia lak auta pred akýmikoľvek škrabancami, pred vplyvom počasia či prírody. Samozrejme, pod podmienkou, že použijete kvalitné originály, ktoré sú odborne aplikované,“ upozorňuje špecialista
na fólie a začne vymenúvať ich druhy.
Rady a tipy odborníka
Dokonalú ochranu laku podľa neho poskytujú transparentné, teda priehľadné polyuretánové fólie, ktoré vytvoria na „pokožke“ auta neviditeľnú vrstvu brnenia. Špičkou medzi týmito fóliami je napríklad ochranná fólia XPEL Ultimate alebo jej mladšia sestra
XPEL Ultimate Plus. „Tieto fólie sú na milimeter presné, pretože sú predrezané počítačom podľa daných továrenských šablón pre každý typ auta, potom sa bezpečne nalepia na zraniteľné lakované povrchy. Fólie z radu XPEL ich až desať rokov dokonale chránia, fólia sa nebude olupovať, praskať, žltnúť ani sa na nej nebudú robiť nepekné bublinky.“ Tých desať rokov sa nám páči, ale čo potom? Ako dostať z krásne zachovaného laku lepidlo?! „Všetky kvalitné fólie na auto majú spoločné to, že po ich odstránení lepidlo nezostáva na laku, ale na fólii, takže nič netreba prácne čistiť,“ upokojuje nás
D. Halász.
Chce to zmenu?
Ďalšími druhmi fólií sa dá nielen ochrániť lak, ale aj zmeniť farba či dizajn auta. „Obalením auta do fólií Color Change sa dá naozaj zmeniť farba buď časti karosérie, alebo celého vozidla bez nutnosti komplikovaného a drahého lakovania,“ zasväcuje nás ďalej odborník. Tieto fólie môžu byť lesklé, matné alebo s textúrou. Samozrejme, fóliami sa dajú vylepšiť aj sklá auta – napríklad ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií schválené fólie Bruxafol chránia nielen pred prehrievaním interiéru, UV žiarením, neželanými pohľadmi, ale taktiež pred jeho rozbitím. „Ja byť auto, vo fólii sa cítim ako v bavlnke, v bezpečí a pekný,“ smeje sa D. Halász a my sa usmievame s ním. Profesionálna deformácia sa prejavuje rôzne, ale za jeho prehľad sme naozaj vďační.