Snívanie je asi jedinou oblasťou nášho života, ktorú sa vedci snažia objasniť a nedarí sa im. Existuje mnoho teórií, rôznych štúdií a veľa hypotéz ale žiadna z nich nedáva jasné vysvetlenie prečo snívame.
Najčastejšie sa nám sníva v poslednej 5- tej fáze. Sen môžeme vysvetliť ako stav vedomia pre ktorý sú charakteristické senzorické, kongnitívne a emocionálne vnemy vytváraných mozgom počas spánku. Nemáme nad nimi žiadnu kontrolu, nevieme ich ovplyvniť a ani si ich zapamätať.
Aj napriek rozsiahlym výskumom sa doteraz nepodarilo tento stav vedomia pochopiť a vysvetliť. Stále zostáva nevyriešenou záhadou prečo sa nám sníva práve to a ono, prečo náš mozog produkuje sny, ktoré sú často krát zábavné, romantické, desivé, nelogické, alebo absurdné.
Pár faktov sa o snoch predsa len vie.
- Naše sny sú plné citových, emočných a živých zážitkov. Neraz sa nám sníva niečo, čo sme zažili pred pár dňami, alebo týždňom. Existuje domnienka, že ide o vedomosti (zážitky, skúsenosti,…), ktoré sa ukladajú do dlhodobej pamäti. Proces, kedy náš mozog rozdeľuje na čo zabudne a čo si uloží do dlhodobej pamäti trvá asi týždeň, preto sa nám môže snívať o niečom z nedávnej minulosti.
- Všetci máme sny, ale nie všetci si ich pamätáme. Snívame počas každého cyklu spánku – takže za jednu noc máme 5- 6 snov.
- Na sen väčšina z nás zabudne hneď ako sa zobudíme. Ak sa zobudíte v strede sna, do 5 – tich minút ho polovica z nás zabudne a do ďalších 5 –tich minút na sen zabudne 90% ľudí.
- Jeden sen trvá 5 až 20 minút.
- Aj nevidiaci ľudia majú sny – v porovnaní s vidiacimi ľuďmi sny nevidiacich sú tvorené inými zmyslami ako zrakom (sluch, čuch, emócie,..)
- Kvalitu spánku a aj snov ovplyvňuje alkohol.
- Ak sa vám do sna dostala nejaká osoba – určite ju poznáte. Možno ste ju zahliadli len raz v živote, alebo ju stretávate každý deň. Nie vždy tú osobu v sne ale spoznáte. V sne môže mať fúzy, policajnú uniformu, alebo vyzerať mladšie či staršie.
Čo sú sny.
Nevyriešenou otázkou je prečo snívame. Sen je len náhodnou časťou spánkového cyklu, alebo má nejaký účel? Je to produkt našej duše, nášho svedomia, alebo je za tým veda? Aj tu existuje pár domnienok
- Sny sú našimi nevedomými túžbami a želaniami, naše podvedomie nám dáva takto najavo po čom vlastne vo svojom vnútri túžime. Sú to nevedomé odkazy našej duševnej existencie.
- Môžu to byť aj náhodné signály mozgu, tela a okolitých vnemov počas spánku (ak počas spánku začujete tiecť vodu, môže sa do vášho sna dostať potok, alebo rieka).
- Sen môže byť aj výsledkom spracovávania informácií, ktoré sme zhromaždili a zažili počas dňa.
- Snívanie môže byť aj istou formou psychoterapie. Snívanie je totižto stav vedomia, kedy sa prelínajú tri časové obdobia – spracovávame minulosť, súčasnú skúsenosť a pripravujeme sa na budúcnosť.
- A trochu IT-čkarsky – snívanie je niečo ako preprogramovanie pamäti v režime offine – keď sme vo fáze REM náš mozog ukladá do dlhodobej pamäte to čo považuje za potrebné (učivo, skúsenosti, zážitky) a to čo je nepodstatné zabúda.
Existujú veľké rozdiely medzi neurovedeckými a psychoanalityckími prístupmi k výkladu snov. Kým neurológovia sa snažia zistiť čo všetko v našom organizme sa podieľa na tvorbe snov, psychoanalytici sa snažia zistiť ich význam.
Čo nás v spánku prenasleduje.
Nočné mory – majú ich deti aj dospelí. Cítime pri nich strach a úzkosť. Zlé sny mávame najčastejšie keď sme v strese, ak sme prežili traumu, ak máme citové problémy, alebo sme chorí. Svoje obavy, strach a úzkosť prenášame aj do snov, z ktorých sú razom nočné mory.
Jasné sny – je to stav spánku, v ktorom snívajúci vie, že sníva. Je to jeden z mála snov, kedy máte akú- takú kontrolu nad snom. Už len vedomie toho, že snívate je spôsob kontroly (uvedomujete si, že to čo vidíte a prežívate počas sna nie je skutočné).Tento stav sa najčastejšie objavuje v strede sna. Existujú ľudia, ktorí do určitej miery vedia svoje sny v tejto fáze ovplyvniť.
Spomienky –pokiaľ sa snažíte na niečo nepríjemné zabudnúť, ak to vaša myseľ potláča počas spánku sa môže stať niečo presne opačné. Počas fázy REM sa potláčané spomienky dostávajú na povrch. Čím viac sa snažíte na nepríjemnosť zabudnúť v reálnom živote o to viac sa vám pripomína v snoch.
Zlepšite svoje sny.
Naše sny ovplyvňuje aj to na čo myslíme, vnímame a vidíme tesne pred tým než ideme spať. Ak myslíte na niečo krásne a vám milé (rozkvitnutá lúka, partner,…) váš sen bude pozitívny. Ak ale pár okamihov pred spánkom zbadáte hnilé ovocie, alebo pokazené vajíčka a budete na to myslieť aj počas zaspávania váš sen bude z kategória nočných môr.
Obsah snov
Existuje niekoľko tém snov, ktoré boli zaznamenané u veľkého počtu ľudí. Možno sa niektoré z nich snívali, alebo snívajú aj vám.
- Lietanie
- Škola
- Byť naháňaný, alebo prenasledovaný
- Sexuálne zážitky
- Padanie
- Jest výborné jedlo
- Byť nevhodne oblečený
- Byť nahý
- Vypadnutý/é zub/y
- Zabitie nejakej osoby
- Stretnutie s vyššou bytosťou (bohom, mimozemšťanom)
- Hľadanie peňazí
- Vidieť anjela, alebo divé zviera
- Zemetrasenie, povodne, silný vietor
- Vidieť haváriu lietadla, auta,…
- Mať nadprirodzené schopnosti
- Neschopnosť dýchať
Predpokladá sa, že skupiny snov súvisia s ľuďmi ktorí majú rovnaké, alebo podobné problémy.
Ak sa vám sníva, že padáte, že vás niekto prenasleduje, alebo naháňa hľadajte súvislosť v medziľudských konfliktoch
Ak v sne lietate, hľadáte peniaze, dávate si dobré jedlo alebo má váš sen sexuálny nádych je za tým vaše libido.
A ak sa vám prisní, že ste nahí, že ste prišli neskoro, vypadávajú vám zuby, alebo ste nevhodne oblečení vedzte, že máte problém s egom.
Sny nám môžu pomôcť dozvedieť sa viac o svojich pocitoch a hodnotách. To čo v sne vidíme je špecifické len pre osobu, ktorej sa sníva. Napr pes môže pre niekoho znamenať priateľstvo, oddanosť niečo príjemné a milé, ale pre niekoho iného (koho pes napadol, má s týmto zvieraťom zlé skúsenosti) to môže byť hotová nočná mora. Nehľadajte v snároch a podobných knihách čo váš sen znamenal, bol to váš sen a len vy a vaše vnútro si ho vie zdôvodniť.
A o čom dnes budete snívať Vy?
Zdroj pixabay.com