Poruchy príjmu potravy sa prejavujú prostredníctvom abnormálnych alebo narušených stravovacích návykov. Zvyčajne vyplývajú z posadnutosti potravou, telesnej hmotnosti alebo tvaru tela a často majú za následok vážne zdravotné dôsledky. V niektorých prípadoch poruchy príjmu potravy dokonca vedú až k smrti. Vo všetkom si preto človek musí nájsť správnu mieru a v stravovaní to platí dvojnásobne.
Napriek tomu, že poruchy príjmu potravy môžu postihnúť ľubovoľné pohlavie v akomkoľvek štádiu života, sú najčastejšie hlásené u adolescentov a mladých žien. V skutočnosti až 13 % týchto ľudí môže mať najmenej jednu stravnú poruchu vo veku do 20 rokov, čo vyplýva aj zo svetových štatistík.
Čo ich spôsobuje?
Odborníci sa domnievajú, že poruchy príjmu potravy môžu byť spôsobené rôznymi faktormi.
Jedným z nich je genetika. Štúdie sa vykonávali na pozorovaní dvojičiek, kde sa zistilo, že ak jedno z nich má náznaky poruchy príjmu potravy, aj druhé má v priemere 50 % pravdepodobnosť rozvoja jednej z porúch v rovnakom smere.
Osobnostné črty sú ďalšou príčinou. Najmä
- neurotizmus
- perfekcionizmus
- impulzivita
To sú tri charakteristiky osobnosti, ktoré často súvisia s vyšším rizikom vzniku poruchy príjmu potravy. Inými možnými príčinami sú vnímané tlaky. Slabosť pre kultúrne preferencie, médiá a ideály, ktoré sa umelo vytvárajú.
Anorexia
Je pravdepodobne najznámejšou poruchou príjmu potravy. Vo všeobecnosti sa vyvíja počas dospievania a má tendenciu ovplyvňovať viac ženy ako mužov.
Ľudia s anorexiou sa vo všeobecnosti považujú za obéznych, aj keď im môže reálne hroziť nebezpečie podvýživy. Majú tendenciu neustále monitorovať svoju hmotnosť, vyhýbať sa jedlu s určitými druhmi potravín a prísne obmedziť kalórie.
Bulímia
Bulímia je ďalšia známa porucha príjmu potravy a dala by sa v niektorých veciach prirovnať k už spomínanej anorexii. Rovnako tak sa objavuje u mladých žien, no samozrejme, že sa nevyhýba ani mužom. Ľudia s bulímiou často konzumujú nezvyčajne veľké množstvo potravín v relatívne krátkom čase.
Pretrváva to až do chvíle, kedy sa človek zaplní. Navyše, počas tohto záchvatu nadmernej konzumácie, človek zvyčajne cíti, že nemôže prestať jesť. Samozrejme, že toto krátke obdobie sa vystrieda s nadmerným vyprázdňovaním (vracanie).
Pica
Ak ste si mysleli, že to všetko vyrieši plátok dobre prepečenej pizze, ste na omyle.
Pica je ďalší úplne nový stav, ktorý bol nedávno uznaný ako porucha príjmu potravy.
Jednotlivci, ktorí majú „piku“, potrebujú konzumovať nepotravinové látky ako ľad, pôda, krieda, mydlo, papier, vlasy, tkanina, vlna, prací prostriedok alebo kukuričný škrob a iné.
Pica sa môže vyskytnúť u dospelých, no najčastejšie sa pozoruje u detí, tehotných žien a osôb s mentálnym postihnutím.
Jedinci s picou môžu byť vystavení zvýšenému riziku otravy, infekcií, poranení čriev a výživových nedostatkov. V závislosti od prijatých látok môže byť pica aj smrteľná.
Poruchy príjmu potravy sú duševnými poruchami, ktoré vážne poškodzujú fyzické a emocionálne zdravie. Ak máte poruchu prijímania potravy alebo poznáte niekoho, kto ňou trpí, vyhľadajte pomoc od odborníka na zdravotnú starostlivosť, ktorá sa špecializuje presne na takéto poruchy, pretože čas je neúprosný.