Pri výbere dopravy na dovolenku mnohí ľudia preferujú auto. Áno, niektorí jednoducho z dôvodu, že sa boja lietania, ale ísť na dovolenku autom má aj rôzne praktické výhody. Zároveň však ide pre vodiča o poriadnu výzvu, na ktorú sa treba dôkladne pripraviť.
Skontrolujte technický stav vozidla aj povinnú výbavu
V prvom rade je potrebné pred dovolenkou skontrolovať stav vášho vozidla. Samozrejme, nikto od vás nebude chcieť, aby ste napríklad rozobrali celú spojku a kontrolovali všetky jej súčasti vrátane zotrvačníka. Avšak minimálne prevádzkové kvapaliny ako sú chladiaca a brzdová kvapalina, zmes v ostrekovačoch, či olej, to by ste mali skontrolovať určite. A nezaškodí ani ak si skontrolujete stav stieračov a pneumatík.
Okrem kontroly technického stavu vozidla odporúčame skontrolovať si aj úplnosť povinnej výbavy. Dajte si pozor aj na prípadné odlišnosti v krajinách, cez ktoré pôjdete. Na internete si rozdiely ľahko nájdete, takže tých pár minút vášho času tomu určite „obetujte“.
S klímou opatrne a nezabúdať na prestávky
Čo sa samotnej jazdy týka, je tu niekoľko rizikových faktorov. V prvom rade je to používanie klimatizácie, resp. extrémne teplotné šoky. Lekári preto odporúčajú mať v aute teplotu nižšiu max. o 5 – 6 °C. Logika však hovorí, že pri teplotách, ktoré sa šplhajú k 40 °C, nebudete šoférovať pri cca 35 °C. Teplotné šoky sa tak snažte zmierniť tak, že pred vystúpením vypnete klímu, prípadne pootvoríte okno a pred nastúpením necháte chvíľu otvorené dvere. V oboch prípadoch sa tak teploty v aute a vonku viac „zrovnajú“.
Keď už si budete robiť prestávku, rozhodne je dobré sa na odpočívadle trochu rozcvičiť a rozhýbať stuhnuté svalstvo. Počas jazdy sa totiž vodič z veľkej časti nehýbe, i keď miernu výhodu v tomto majú tí, ktorí jazdia na autách s manuálnou prevodovkou a sú tak „nútení“ pracovať aj so spojkou. Podobnou výhodou je aj tempomat. A okrem tela sú prestávky vhodné aj pre mozog a koncentráciu, ktorá je pri dlhých jazdách veľmi dôležitá.
Zdroj obrázka:
Autor: Dirima / Stock.adobe.com