Aj keď žijeme v dobe digitalizácie dát, väčšina domácností a firiem stále používa tlačiarne. A ešte aj dlho bude. Podľa čoho by ste si mali tlačiareň vybrať a čo je dobré vedieť o náplniach a toneroch?
Monochromatická alebo farebná
Prvé kritérium, ktoré určia vaše potreby: aký typ dokumentov plánujete tlačiť? Ak potrebujete tlačiť relatívne jednoduché dokumenty, faktúry a jedno či dvojfarebné tlačoviny, potom vám bohato postačí monochromatická laserová tlačiareň. Ak sa chystáte na serióznu tlač farebných dokumentov vo vyšších objemoch, potom je odpoveď tak isto jasná…
Funkcie
Ak potrebujete skenovať dokumenty, kopírovať, rozposielať a prijímať faxy, potom budete musieť zvážiť kúpu multifunkčnej laserovej tlačiarne, ktorá toto všetko zvládne. Okrem toho zohľadnite aj iný typ funkcií, ako napríklad tlač z USB kľúča (podpora súborov sa tiež môže líšiť), skenovanie na USB pamäťové zariadenie a možno aj schopnosť tlačiť a skenovať pomocou Cloudovej technológie.
Spracovanie papiera
Tlačiarne zvyčajne pracujú s klasickým papierom vo formáte A4, preto ak budete chcieť tlačiť na A3, budete si musieť nájsť konkrétny model, ktorý toto zvláda. Niektoré tlačiarne sú viacúčelové a zvládajú vytlačiť aj obálky alebo ťažší papier (v tomto prípade je dobré vedieť presný počet obálok, ktoré je možné načítať, rovnako ako maximálnu hmotnosť papiera).
V prípade, že sa tlačiareň bude používať v kancelárii, je dobré, aby mala dostatočne veľký zásobník. Nikoho predsa nebaví stále dopĺňať nové a nové papiere…Mnohé kancelárske tlačiarne pracujú so štandardným zásobníkom s kapacitou 250listov, no je možné ich rozšíriť o druhý alebo tretí zásobník.
Oceniť by ste mohli aj funkciu tlače na obe strany papiera a tiež možnosť skenovať a kopírovať viac-stranové dokumenty pomocou automatického podávača dokumentov.
Tonery a ich cena
Počiatočne náklady na laserovú tlačiareň nemusia byť vôbec vysoké, no nenechajte sa zmiasť. Dôležitá je celková suma peňazí, ktoré vás bude stáť používanie a chod tlačiarne. To zahŕňa napríklad náklady na toner (čierny, farebný), jeho výťažok (koľko strán je možné vytlačiť) a náklady na akékoľvek iné spotrebné materiály spojené s tlačiarňou (fixačná jednotka, valcová jednotka. Pravidelnou položkou v rozpočte sú však zväčša práve tonery.
Ak by ste kupovali napríklad tonery Lexmark, odporúčame prepočítať výťažok toho-ktorého tonera vzhľadom na jeho cenu – získate tak lepší prehľad o tom, koľko centov vás bude stáť tlač jednej stránky.
TIP: Ako šetriť s tonerom?
Ak si kúpite kvalitnú laserovú tlačiareň a budete ju zodpovedne používať, môže vám vydržať dlhé roky v skvelom stave a jediné, čo budete pravidelne meniť, bude toner. Aj s náplňou sa ale dá šetriť, najmä vtedy, ak tlačíte text. Fonty ako Garamond alebo Century Gothic majú totiž nižšie pokrytie strán (na úrovni 3,4 %, čo je dané plochou plnej časti písmen týchto fontov) ako všetky ostatné druhy písma. Riešenie ako ušetriť je teda jednoduché: lacné tonery a úsporné písmo.
Množstvo hluku
Ďalší, pre mnohých významný parameter, ktorý ale môže byť veľmi ťažké vyhodnotiť, ak nevidíte a nepočujete tlačiareň v akcii. Hluk pri spustení tlačiarne a samotnom procese tlače môže byť veľmi významný (bohužiaľ v negatívnom zmysle slova). Niektorí výrobcovia tlačiarní uvádzajú úroveň hluku v decibeloch, pre lepšiu predstavivosť vám zase my prikladáme tabuľku s hladinami decibelov:
- 10 dB – šuchotanie listov na strome pri slabom vetre
- 20 dB – bezvetrie
- 30 dB – ticho v izbe
- 40 dB – bežný hluk
- 50 dB – zvuk konverzácie, mierny dážď
- 60 dB – hlasný rozhovor, zvuk pustenej umývačky riadu
- 70 dB – zvuk práčky, potlesk v sále