V najbližšej dobe by ste sa mohli vybrať do divadla alebo známej koncertnej siene, aby ste si uvedomili, ako dôležitá je súhra jednotlivých prvkov, ktoré v jednom celku vytvárajú tóny dokonalej melódie. V podstate sa takáto harmónia odohráva na každom jednom kroku v našom živote, no nie všetci sme si toho vedomí. Podobne to funguje aj v našom mozgu, ktorý je jedným z najdôležitejších orgánov v našom tele, bez ktorého dokonalých funkcií by sme sa nedokázali ani pohnúť.
Čo sú to biologické hodiny?
Tiež by sa to celé dalo veľmi jednoducho prirovnať k orchestru, v ktorom sú nástrojmi jednotlivé gény a bunky. Ak sa čo i len jedna z nich pokazí, prejaví sa to v našich reakciách a nakoniec aj v živote. Niekedy sa tomu hovorí aj prirodzený biorytmus, alebo ešte inak povedané biologické hodiny.
V skratke sa pozrieme a pripomenieme si niektoré z najdôležitejších funkcií, ktorými naše telo prechádza počas jedného dňa.
Keď vstávame
Začneme tak, ako je to bežné pre normálneho človeka, raňajšími hodinami, kedy sa začíname prebúdzať a s nami aj naše telo a jednotlivé orgány. Medzi 5 a 7 hodinou sa začínajú spolu s nami prebúdzať aj črevá, konkrétne to hrubé. Preto sa odporúča ráno začať pitím vody, aby sme svoj tráviaci trakt upokojili a vyrovnali v ňom všetky kyseliny. Okolo šiestej hodiny sa prebúdzajú aj naše hormóny, čo je pánom asi veľmi dobre známe, pretože práve vtedy môžu mávať erekciu a s tým spojenú chuť na sex.
Úspešný štart do nového dňa?
Od 7 do 9 začína pracovať aj žalúdok, nie je to však u všetkých rovnaké, čo je dôvodom toho, prečo niektorí ľudia nemôžu ráno toľko jesť. Ak je to aj váš prípad, začnite s vitamínmi v podobe ovocia, čo sa ale neodporúča kombinovať s rannou kávou.
Serotonín je hormón, od ktorého závisí naša psychická pohoda, no jeho produkcia je závislá od prirodzeného svetla, ktorého ak je v týchto hodinách nedostatok, cítime sa nepríjemne. Stáva sa to najmä počas zimných a sychravých dní.
V čase obeda
Neodporúča sa konzumácia alkoholu, pretože slezina a pankreas je medzi 9 a 11 hodinou v činnosti. Môžete si ale dopriať dávku energie v podobe cukrov a sladkostí, telo ich v tomto čase strávi najlepšie.
Tiež je na tom dobre vaša psychická výkonnosť a zhruba o hodinu bude na tom rovnako aj vaša fyzická kondícia.
Srdce sa dostáva do najvyšších otáčok, no okolo 12 hodiny nastáva mierny útlm, ktorý môžete prečkať pri prechádzke na čerstvom vzduchu, ideálne je, ak si môžete zdriemnuť.
Ak ste si dopriali siestu v období medzi 12 a 15 hodinou, urobili ste naozaj dobre, tráviaca sústava pracuje s tým, čo sme počas dňa skonzumovali.
Po 16 hodine je čas na fyzickú aktivitu, čo je dôvodom na to, aby ste sa vybrali cvičiť.
Večerná kreativita
Po 19 hodine je najideálnejší čas na umeleckú tvorbu, samozrejme, že nie všetci musia byť umelcami, ide o to, že naše emócie sú výraznejšie a viac sa prejavujú. V tomto čase sa vyhýbajte tukom a tomu, čo škodí obličkám.
Aj obeh srdca a krvi je na tom veľmi dobre, a preto sa v týchto hodinách odporúča užívať antibiotiká. Medzi 1 a 3 hodinou rannou je činnosť organizmu natoľko oslabená, že sa neodporúča šoférovať žiadne motorové vozidlo. Po 3 hodine sa začínajú aktivovať pľúca, preto môžu mať problémy astmatici a fajčiari. Týka sa to však aj ľudí, ktorí trpia nachladnutím a ochorením priedušiek.
Možno vám tento zoznam biologických hodín niekedy pomôže, prinajmenšom si poviete, kedy je vhodné, ktoré veci nerobiť.