Používanie zimných pneumatík v lete mnohí argumentujú ušetrenými peniazmi aj časom stráveným výmenou pneumatík. Oplatí sa ich vôbec prezúvať? Zistite, ako to s jazdou na zimných pneumatikách v letnom období je a spoznajte výhody prezutia.
Kratšia životnosť
Zimné pneumatiky sú vyrobené zo špeciálnych zmesí, aby sa lepšie udržali na snehu či ľade. Sú schopné zostať mäkšie, a teda prispôsobivejšie v extrémnych podmienkach. Pri vyšších teplotách sú však náchylnejšie na opotrebovanie. Ak na nich budete jazdiť aj v lete, tak musíte rátať s omnoho skoršou výmenou.
Nevyužijete ich naplno
Pri vyšších teplotách zimná pneumatika nedisponuje rovnakou ovládateľnosťou ako letné či celoročné. Zatiaľ čo na jazdu po snehu a ľade je dôležitá nízka miera tvrdosti a flexibilita pneumatiky, v lete sú tieto vlastnosti na škodu. Na mäkkých pneumatikách sa napríklad podstatne predĺži brzdná dráha. Zimné pneumatiky teda nie sú na jazdu po letných vozovkách prispôsobené a ich celoročné používanie ich zbytočne zničí.
A čo elektróny?
Prezúvanie pneumatík je dôležitou súčasťou údržby automobilu. Práve pri tejto výmene sa často riešia aj elektróny. Niektorí majitelia áut majú jednu sadu elektrónov, iní majú dvoje – na zimné aj letné pneumatiky. Vtedy im stačí len vymeniť celé kolesá a nemusia sa zakaždým trápiť s prezúvaním.
Jarné či letné obdobie priam láka vyšperkovať si svojich štvorkolesových tátošov a dopomôže tomu výrazne aj kúpa nových elektrónov. Tie je potrebné vyberať pre konkrétny automobil. Riaďte sa vždy údajmi z vášho technického preukazu. Jedným z dôležitých údajov je aj priemer. K najviac používaným patria elektróny s priemerom 16”. No existujú aj mnohé iné veľkosti, na čo si treba dať pozor. Ak sa vám totiž zapáčia disky s inou veľkosťou, je nutné to dať prepísať aj v technickom preukaze.