Omrzliny vedia pekne potrápiť ľudí aj v dnešných časoch. Na to, aby ste k nim prišli nemusí byť vonku ani mínusová teplota. Stačí pár stupňov nad nulou, vlhké veterné počasie a ak ste podcenili oblečenie omrzliny sa môžu týkať aj Vás.
Omrzliny sú v podstate lokálne poškodenia kože spôsobené intenzívnym a jednorazovým pôsobením chladu.
Čo sa deje s organizmom pri omrzlinách.
V organizme sa následne udeje pár zmien. Tekutina v krvných cievach sa dostane do okolitého tkaniva – vznikne opuch. Následkom opuchu sa krvné bunky a plazma vytlačia a dôjde k tzv zahusteniu krvi. Na toto zareaguje organizmus obranným mechanizmom a stiahne malé cievy. Krv sa začne sústrediť do životne dôležitých orgánov. Ostatné odstávajúce časti tela ( prsty, nos, uši,..) sú krvou zásobené menej. Slabý prietok krvi vedie k odumieraniu buniek v tkanive. Čím dlhšie zostanete na chlade, tým sú následky horšie. Môžu viesť až k amputácii postihnutého tkaniva.
Podľa čoho rozpoznáte omrzliny
Stačí ak nesiete nákup z obchodu bez rukavíc, ak vešiate mokré pradlo na balkón keď mrzne, ak ste vonku v premočených topánkach,… ak sa k tomu pridá studené a veterné počasie na omrzliny máte zarobené.
Takže, ak…
- Ak cítite veľký chlad, zvieranie postihnutého miesta
- Ak Vám zbledne koža a postupne mení farbu z bielej na mramorovú, modrú až čiernu
- Ak Vás postihnuté miesto bolí a po čase pokožka stvrdne a bolesť zmizne
…vedzte, že práve máte omrzliny.
Tri stupne omrzlín
Každý stupeň omrzliny vyzerá na začiatku ako omrzlina prvého stupňa. Až po pár dňoch sa dá rozpoznať o aký stupeň omrzliny ide.
Omrzliny 1. stupňa
Chladná a bledá pokožka a bodavá bolesť na pokožke. Počas nasledujúcich dní sa postihnuté miesto na koži zafarbí do hneda a môže opuchnúť.
Omrzliny 2. stupňa
Keď sa omrznuté miesto znovu zohreje druhý stupeň sa prejaví začervenaním, opuchom a tvorbou pľuzgierov. Svetlé pľuzgiere sú znakom toho lepšieho prípadu. Druhý, horší prípad je, keď sa v pľuzgieroch nachádza krv. Vtedy je potrebné pľuzgiere prerezať a vytlačiť tekutinu von. V tomto prípade je značné riziko získania infekcie.
Omrzliny 3. stupňa
Odumretie tkaniva, ktoré je zafarbené do čierna, vlhká pokožka a jej silné poškodenie sú neklamnými znakmi najťažšieho stupňa omrzlín. Postihnuté miesto je necitlivé aj po liečbe a zohriatí. Následky tohto stupňa sú trvalé.
Pri akomkoľvek stupni omrzlín treba vždy vyhľadať lekársku pomoc. Aký stupeň omrzliny máte zistíte až po pár dňoch.
Hneď ako zbadáte pľuzgiere, neprirodzené sfarbenie kože a necitlivosť vyhľadajte lekára.