Lieky sú účinnou a silnou líniou obrany pred bakteriálnymi infekciami. Môžu však niekedy spôsobiť aj vedľajšie účinky. Niektoré potraviny ale môžu tieto vedľajšie účinky zmierniť, zatiaľ čo iné ich môžu zasa zhoršiť. Systém fungujúci, ako na hojdačke nie je jednoduché prekabátiť a pokiaľ nie je človek dostatočne informovaný, môže si spôsobiť užívaním preň bežných potravín vážne zdravotné problémy. Tento článok vysvetľuje, čo by ste mali a nemali jesť počas a po liečbe antibiotikami.
Čo sú antibiotiká?
Antibiotiká sú druhom liekov používaných na liečbu bakteriálnych infekcií. Pracujú tak, že zabíjajú infekciu alebo ju zabraňujú ďalej šíriť.
V čom nám škodia?
Niektoré sú širokospektrálne, čo znamená, že pôsobia proti celej škále chorôb spôsobujúcich baktérie. Iné sú určené priamo na „zabíjanie“ konkrétnych druhov baktérií.
Antibiotiká sú veľmi dôležité a účinné pri liečbe závažných infekcií. Napriek tomu sa môžu s ich užívaním dostaviť negatívne vedľajšie účinky. Napríklad nadmerné užívanie antibiotík môže poškodiť pečeň. Jedna štúdia dokonca ukázala, že antibiotiká sú najbežnejšie lieky spôsobujúce jej poškodenie.
Antibiotiká môžu mať tiež negatívne účinky na veľké množstvo baktérií a iných mikróbov žijúcich v našich črevách, ktoré sa označujú ako črevná mikroflóra.
Kedy prestávajú účinkovať?
Okrem usmrtenia baktérií spôsobujúcich choroby, môžu antibiotiká zabíjať aj zdravé baktérie. Užívanie príliš veľkého množstva antibiotík môže preto drasticky zmeniť spomínané a prirodzené množstvo a typy baktérií v črevnej mikrobiológii tela, najmä v rannom štádiu nášho vývoja.
Dajte si pozor na ich užívanie, pretože jeden týždeň s antibiotikami môže rozhodiť vašu črevnú mikroflóru až na celý rok. Dokonca sa spájajú aj s pribúdaním hmotnosti a vznikom obezity. Nadmerné a častejšie užívanie antibiotík je sprevádzané aj rezistenciou voči samotným antibiotikám, vďaka čomu sa vám nemusí podariť usmrtiť niektoré baktérie ďalšieho ochorenia.
Zavárané potraviny
Samozrejme, že najlepší spôsob, ako sa vyvarovať nepriaznivým následkom týchto liečiv, je dodržiavať zdravý životný štýl, ktorý sa v tomto smere postará o vašu spokojnosť asi najlepšie.
Pomôcť si však môžete aj s niektorými potravinami. Ide o to, aby ste si obnovili s ich priaznivým vplyvom črevnú a poškodenú mikroflóru. Fermentované potraviny, spracované formou určitého spôsobu konzervovania, majú pre naše telo niekoľko pozitív.
Kyslé mlieko, jogurt, kvasená kapusta a iné druhy podobných pokrmov, v ktorých sa pri tejto metóde uskladnenia tvoria špeciálne bakteriálne druhy, ako je Lactobacil. Tie môžu vašu črevnú mikroflóru obnoviť do pôvodného a zdravého stavu. Priamo počas užívania liekov sa však ich konzumácia neodporúča, pretože môžu obsahovať vápnik, ktorý spomaľuje vstrebávanie liečiv.
Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí jedia pravidelne jogurty alebo fermentované mlieko, majú v črevách vyššie množstvo Lactobacilov a nižší obsah baktérií spôsobujúcich ochorenia.
Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny
Vláknina môže pomôcť obnoviť zdravé črevné baktérie po priebehu liečby antibiotikami. Štúdie ukázali, že potraviny, ktoré obsahujú vlákninu, sú nielen schopné stimulovať rast zdravých baktérií v čreve, ale môžu tiež znížiť výskyt niektorých škodlivých baktérií.
Vyhýbajte sa potravinám, ktoré naopak znižujú účinnosť antibiotík
Zatiaľ čo mnohé potraviny sú prospešné počas a po liečbe antibiotikami, niektorým by ste sa mali vyhnúť.
Napríklad, pri užívaní určitých liekov vrátane antibiotík môže byť škodlivé konzumovať niektoré citrusy. Ani vápnik a jeho konzumácia nie je ideálna, pretože zhoršuje vstrebávanie liečiv. Samozrejme, že to platí najmä počas obdobia, v ktorom užívate konkrétne lieky.
Najlepšou a najjednoduchšou cestou je ale stále viesť život, v ktorom sa bez takýchto látok veľmi jednoducho zaobídete. Tak vám držíme palce, aby ste to zvládli aj touto cestou.