Teplo, slnko,…čas ako stvorený na výlet, alebo dovolenku. Vypadnúť z bežného stereotypu a oddýchnuť si od bežných povinností. Problém nastane keď trpíte kinetózou.
Choroba z pohybu.
Kinetóza nie je žiadne trvalé a vážne ochorenie. Je to len dosť nepríjemný stav. Ide vlastne o nepríjemné pocity pri cestovaní. Kinetóza sa prejaví pri pohybe inom než je chôdza, alebo beh, preto sa jej aj hovorí choroba z pohybu. Poznáme ju aj pod pojmom morská choroba. Ako prví popisovali nepríjemné stavy námorníci pri plavbách.
Nie ste v tom len vy.
Cestovanie autom vám nerobí dobre, pri plavbe loďou zvraciate a letu sa radšej vyhýbate? Ak áno, máte kinetózu. Týmto ochorením trpí asi 20-25% populácie. Ide o zvýšenú citlivosť na protichodné informácie vysielané do mozgu. Kinetózou trpia viac ženy než muži. Deti môžu z kinetózy vyrásť a v dospelosti na nepríjemné cestovanie budú už len spomínať.
Príznaky kinetózy.
Poznáme tri stupne kinetózy.
- stupeň – bolenie hlavy, únava, zívanie, grganie
- stupeň – nevoľnosť, zvracanie, nechuť do jedla, studený pot, únava, bolesť hlavy
- stupeň – časté zvracanie kyseliny žalúdočnej a žlče, nechuť do jedla – až odpor k jedlu, malátnosť, strata koordinácie
Ľudia, ktorí trpia kinetózou by jednotlivé stupne opísali takto:
1.stupeň – dúfate, že neumriete.
2.stupeň – je vám jedno či umriete, alebo prežijete.
3.stupeň – dúfate že čoskoro umriete.
Podľa tohto môže byť kinetóza naozaj veľmi nepríjemná. Ľudia, ktorí sú na ňu náchylnejší si veľmi dobre rozmyslia každé dlhšie cestovanie.
Kinetóza – reakcia mozgu na rôzne informácie.
Za všetky nepríjemné pocity ktoré pri cestovaní zažívame môže mozog. Dostáva dve rôzne informácie, ktoré nedokáže spracovať.
Centrum rovnováhy sa nachádza v strednom uchu. Je tvorené troma kolmými kanálikmi a tekutinou. Pohybom hlavy sa tekutina prelieva z jedného kanálika do druhého čím sa do mozgu vysiela informácia o pohybe hlavy a tela. Druhú informáciu dostáva mozog z ďalších senzorov, najčastejšie zrak. Tieto informácie sa pri cestovaní nezhodujú. Sedíte v aute, pozeráte sa von z okna. Centrum rovnováhy vyšle mozgu signál, že ste v kľude – telo sa nehýbe, pokojne sedíte. Ak sa pozeráte z okna oči sledujú mihajúcu sa prírodu okolo – vysielajú mozgu informáciu, že sa hýbete. Takto sa do mozgu dostanú protichodné informácie….a ten reaguje dosť zmätočne. Rozbolí nás hlava, zaleje nás studený pot, príde nám nevoľno,…
Ako na kinetózu.
Kinetóza prejde pár hodín po cestovaní. Ak nepríjemný stav trvá aj ďalší deň vyhľadajte lekára.
Ak často cestujete môžete sa kinetózy zbaviť – váš mozog si jednoducho zvykne na prijímanie protichodných informácií a nebude na to nijako reagovať.
Platí to ale aj opačne – ak ste dlhšie necestovali môžu sa u vás nepríjemné stavy z ničoho nič objaviť pri najbližšej ceste.
Lieky – v lekárňach nájdete viac druhov liekov na kinetózu. Väčšina z nich potláča nevoľnosť a zmierňuje zvracanie. Medzi najčastejšie nežiaduce účinky patrí znížená vnímavosť a pozornosť, preto nie sú vhodné pre šoférov. Ak patríte do tejto skupiny ľudí, konzultujte užívanie liekov na kinetózu s vašim lekárom.
Zázvor – zázvor a všetky produkty z neho (čaj, cukríky, kekse,…) potláčajú nevoľnosť.
Poloha tela – sadnite si vždy v smere jazdy. Hlavu majte vystretú (nečítajte, nehrajte sa na mobiloch) a opretú o sedadlo. Urobte si pohodlie. V autobuse, ale aj v aute si sadnite vždy dopredu – sledujte cestu pred sebou, alebo horizont (plavba).
Pokúste sa zaspať – počas spánku sa mozog bude musieť spoliehať len na informácie z centra rovnováhy a nebude dostávať ďalšie informácie o stave tela (či je v pohybe, alebo kľude) z iných vnemov – oči.
Čerstvý vzduch – pri cestovaní si doprajte prestávky. Čerstvý vzduch vám urobí dobre.
Kinetózu, podľa lekárov, si môžeme často privodiť aj sami. Stačí ak si pred cestou vsugerujeme ako nám zas bude zle, ako nás bude bolieť hlava a aké problémy budeme mať a…nič z toho nás neminie. Nemyslite na ňu, myslite na tú úžasnú dovolenku, ktorá vás čaká.
Zdroj pixabay.com