S bolesťami krčnej chrbtice trpí značná časť dospelej populácie. Niet sa čomu čudovať. Krčná chrbtica je asi najviac zaťažovanou časťou tela. Pri práci, oddychu, alebo športe. Táto časť tela si oddýchne málokedy.
Bolesti krčnej chrbtice môže vyvolať mnoho faktorov. Dlhodobé zaťaženie pri práci s počítačom, pri šoférovaní, zlý vankúš, alebo nesprávna poloha pri spaní, prudký náhly pohyb, prechladnutie, alebo prievan či nesprávne používanie klimatizácie. To všetko môže byť príčinou bolestí krčnej chrbtice.
Rovnako Vás tieto problémy môžu trápiť aj vďaka zlej životospráve. Nedostatok stopových prvkov, minerálov alebo vitamínov sa môže odzrkadliť na zlom stave svalov, kostí či kĺbov, krčnú chrbticu nevynímajúc.
Chronické bolesti krčnej chrbtice
Najlepšie ale urobíte, ak začnete venovať pozornosť tomu, čo ste robili predtým než Vás chrbtica začala bolieť. Aj pri obyčajnom sledovaní televízie z gauča Vás môže začať bolieť krčná chrbtica. Pokiaľ budete v nezmenenej polohe sledovať TV každý deň, môže sa bolesť chrbtice rozšíriť na plecia a lopatky a následne prejsť až do chronického štádia.
Táto časť chrbtice je, ako už bolo spomínaná najčastejšie používaná. Pri ťažkostiach s krčnou chrbticou môžete cítiť aj bolesti ramien, alebo hlavy, mravčenie v prstoch, pískanie v ušiach, závraty, alebo nevoľnosť.
Zbavte sa bolesti krčnej chrbtice.
Spánok
Nevhodný vankúš vie narobiť veľké problémy s chrbticou. Správny vankúš má počas spánku slúžiť ako opora pre krk a hlavu. Mal by vypĺňať zakrivený priestor v oblasti krčnej chrbtice. Ak je hlava počas spánku predklonená, alebo zaklonená je na čase vymeniť vankúš, alebo si pridať jeden malý vankúš naviac, ktorým môžete vyplniť voľný priestor v oblasti zakrivenia chrbtice.
Poloha spánku zohráva tiež významnú úlohu pri problémoch s krčnou chrbticou. Najnevhodnejšie je spať na bruchu, kedy je hlava maximálne vytočená na jednu stranu. Trpí tým nie len chrbtica, ale aj tkanivá v jej okolí.
Upravte jedálniček
Zahrňte do svojho jedálneho lístku
-vitamín C – dôležitý pre udržanie pevných kostí
-vitamíny B skupiny – vyživujú nervové tkanivá
-vitamín D – hrá dôležitú úlohu pri fixácii vápnika, ktorý je základnou zložkou kostí.
-vitamín E –zlepšuje prietok krvi
-minerály mangán, horčík, selén, draslík a vápnik – uvoľňujú napäté svaly.
Teplo
Snažte sa udržať krk v teple. Môžete si na boľavé miesto aplikovať rôzne hrejivé náplasti, ktoré Vám uvoľnia napäté svaly. Rovnako dobre Vám pomôžu aj obklady, alebo parafíny, alebo infračervené žiariče.
Doma si môžete pomôcť aj obyčajným šálom, elektrickým vankúšom, alebo krčným golierom, ktorý si môžete kúpiť v lekárni.
Lieky
Voľnopredajných liekov proti bolesti dostanete kúpiť v lekárni. Buďte s nimi však opatrní. Odstránia len bolesť, nie príčinu bolesti.
Rehabilitácie – cvičenie
Rôzne masáže, kúpeľná liečba, elektroliečba, magnetoterapia a pod. Čo Vám presne z toho pomôže Vám najlepšie odporučí lekár. Taktiež je vhodné naučiť sa správne sedieť a správne držať telo.