V posledných rokoch majú rozvodoví právnici viac práce, ako pred pár rokmi. Nerozchádzajú sa len páry, ktoré spolu strávili jeden- dva roky a potom sa rozhodli ísť od seba, ale prekvapivo aj páry, ktoré spolu žili niekoľko desaťročí v harmonickom vzťahu a zrazu ako šibnutím čarovného prútika sa niečo zmenilo, pokazilo.
Vzťahy sú komplikované, o tom hovoriť nemusíme. Keď sa však vyskytnú také problémy, ktoré sa zdajú byť neriešiteľné, oháňame sa súdmi, pričom situácia sa dá zvládnuť aj bez trestných oznámení a ťahaníc po súdoch. Ak chcete situáciu riešiť mimosúdnou cestou a máte problém sa s partnerom čo i len porozprávať bez toho, aby ste sa nepohádali, na rad prichádza niekto, kto vypočuje obe strany a pomôže vám nájsť riešenie na daný problém. Hovoríme mu mediátor a jeho služby sú v posledných rokoch viac než len potrebné.
Ako prebieha mediácia?
Ak sa s partnerom/ partnerkou neviete vôbec dohodnúť na tom, ako sa podelíte majetok, v koho opatere zostanú deti, práve mediátor si vypočuje obe strany a zhodnotí situáciu. Bude viesť konverzáciu medzi vami, preto ak sa neviete ani len porozprávať bez toho, aby ste po sebe kričali a obviňovali sa, mediátor vám pomôže.
Mediácia je proces, do ktorého sa nemôžete prinútiť. Musí to byť dobrovoľné rozhodnutie vás oboch. Cieľom každej mediácie je, aby smerovala k vyriešeniu problému. Úlohou mediátora je identifikovať, ktoré z navrhovaných riešení bude viesť k spokojnosti oboch strán.
Neriešte všetko cez súdy
Snažte sa dohodnúť na mimosúdnom riešení sporov. Ak máte deti a nadobudli ste spoločný majetok, nekomplikujte si situáciu ešte viac a hlavne myslite na dobro vašich spoločných detí. Tie si nezaslúžia, aby sa rodičia pred nimi naťahovali o majetok a o ich starostlivosť. Aj keď v oboch prípadoch budú pracovať emócie, nenechajte sa nimi uniesť a nerobte rozhodnutie bez toho, aby ste si to premysleli. Situácia by sa mohla ešte viac skomplikovať a nebolo by to príjemné ani vám, ani vášmu partnerovi/ partnerke.
Kontaktujte skúseného mediátora a uvidíte, že problém vyriešite.