Tuk ako tuk – nie, nie, nie je tomu rak. V našom tele sa nachádza niekoľko druhov tuku. Biely, béžový, viscerálny – a keďže je to asi málo, nedávno vedci objavili ďalší druh tuku v našom organizme – hnedý tuk. Veľké množstvo tuku v organizme je zlé, ale záleží to od toho, ktorého tuku máte v tele veľa.
Nie je tuk ako tuk.
Viscelárny tuk – neviditeľný nepriateľ č. 1.
Najnebezpečnejší je viscelárny tuk. Tento tuk nie je vidieť – obrastá a prerastá naše orgány. Je zodpovedný aj za naše nočné chrápanie a poruchy srdcovej činnosti a nočného dýchania. Podporuje vznik cukrovky, aterosklerózy a rakoviny a podľa posledných výskumov podporuje aj prepuknutie Alzheimerovej choroby. Vďačíme mu aj za chronické zápaly v našom organizme a starnutie.
Biely tuk
Biely tuk je to čo sa dá nahmatať na bruchu, stehnách, zadku,… sú to tie menej atraktívne faldíky, ktorých sa chceme zbaviť, ale vždy majú navrch takže každý súboj s nimi je zbytočný (pokiaľ ovšem nemáme pevnú vôľu a obrovskú chuť s nimi poriadne zatočiť . vtedy je šanca na výhru celkom slušná).
Pokiaľ nemáme bieleho tuku veľa tak je všetko v poriadku. Tento druh tuku je pre telo zásobou energie. Mať nejakú rezervu pre prípad núdze príde vhod vždy. Problém nastane keď tohto tuku máme veľa – obezita a s ňou spojené problémy.
Hnedý tuk
Hnedý tuk je pre náš organizmus dôležitý – spaľuje biely tuk, vyrába z neho energiu a udržuje naše telo v teple.
Doteraz sa predpokladalo, že hnedý tuk majú len novorodenci a drobné zvieratá. Zistilo sa, že sa nachádza aj v tele dospelého človeka, ale v malom množstve. Nachádza sa v malých ložiskách v našom trupe, v oblasti krku, ramien, chrbtice, hrudníku a nájdeme ho aj v brušnej dutine. Hnedý tuk udržuje naše orgány v optimálnej teplote.
Hnedý tuk vám pomôže schudnúť. Čím viac ho v tele máme tým lepšie spaľujeme kalórie. V celom tele ho máme asi 50 g – čo nie je veľa. 50 g tohto tuku ale dokáže za 24 hodín spáliť 500 kalórií – čo je celkom dosť. Preto sa o tomto druh tuku začalo hovoriť v súvislosti s obezitou. Zistilo sa, že štíhli ľudia majú hnedého tuku v organizme viac než ľudia, ktorí majú nadváhu. Tým, že schudnete hnedý tuk nezískate. Jeho zloženie je iné, než zloženie bieleho tuku. Hnedý tuk obsahuje veľa mitochondrií, ktoré vyrábajú energiu. Biely tuk má týchto látok málo.
Hnedý tuk sme dostali do vienka od prírody, preto by sme si ho mali chrániť. Vekom ho strácame. Sedavým spôsobom života a zlou stravou ho ničíme. Ak si chcete hnedý tuk udržať otužujte sa – studená sprcha, kúpeľ, chladnejšie miestnosti v ktorých spíte – chlad stimuluje a aktivuje hnedý tuk.
Béžový tuk
Béžový tuk vzniká z bieleho tuku. Je podobný hnedému tuku, ale nie je tak aktívny. Spaľuje kalórie, vyrába teplo v organizme, ale nie v takom množstve ako hnedý tuk. Vzniká premenou bieleho tuku počas chladu.
Ak chcete získať viac béžového tuku na úkor bieleho znížte si teplotu v izbe, doprajte si dlhšie prestávky v zime s minimom oblečenia, otužujte sa.
Ako získať hnedý tuk.
Cvičením sa vyplavuje enzým, ktorý premieňa béžový tuk na hnedý. Takže ak sa vám podarí otužovaním premeniť biely tuk na béžový cvičením môžete z neho urobiť hnedý tuk.
Hormóny štítnej žľazy priaznivo ovplyvňujú produkciu hnedého tuku. Takže ak máte štítnu žľazu v poriadku dajte si potraviny, ktoré podporujú jej funkciu – morské ryby, vitamíny B, jód, zinok, selén.
Zdroj pixabay.com