Havarijné poistenie síce nie je nevyhnutné ani zákonom povinné, ale rozhodne stojí za zváženie. Vodiči by si ho mali zabezpečiť najmä v prípade nového vozidla. Viete, v ktorých situáciách sa také poistenie vyplatí, ako ho zjednať a na čo si dať pozor?
Havarijné poistenie chráni vozidlo
Jednou z najväčších výhod havarijného poistenia je, že na rozdiel od povinného zmluvného poistenia chráni vozidlo aj v prípade, že jeho vodič spôsobil dopravnú nehodu. Zákonné poistenie totiž kryje len škody spôsobené na aute poškodeného, nie na tom vlastnom. Najmä v prípade nového automobilu to je veľký problém. Ak je totiž auto celkom zničené a nemá havarijné poistenie, nedostane jeho majiteľ nič.
Zrážka so zverou
Práve v jesenných mesiacoch dochádza k zrážkam s vysokou lesnou zverou najčastejšie. Rána alebo aj celé dni sú zahmlené a na cestných úsekoch, ktoré prechádzajú lesmi, nie sú strety so zverou ničím neobvyklým. Niektorí vodiči sa takýmto miestam snažia vyhýbať alebo tu jazdia pozornejšie, no nie vždy takéto opatrenia stačia. K stretom so zverou dochádza často aj na miestach, kde by to nikto nečakal. A keďže tento typ škody povinné zmluvné poistenie väčšinou nekryje, tak je opäť havarijné poistenie nutnosťou.
Ochrana pred živlami
Nad ochranou pred živlami, ako je napríklad víchrica, požiar, krupobitie, záplava, zrútenie skál a podobne, sa vyplatí popremýšľať aj vtedy, ak nemáte úplne nové vozidlo. Pred všetkými živelnými rizikami sa nie je možné vždy ochrániť, a to platí pre nové aj staršie automobily.
Neplaťte príliš veľa
Ako plynú roky, tak aj cena vozidla klesá. Poisťovne však túto cenu v poistení, až na pár výnimiek, neznižujú automaticky. Pri havarijnom poistení je dobré každý rok znižovať poistnú čiastku na úroveň skutočnej hodnoty auta na trhu. Táto cena najvýraznejšie klesá pri novom vozidle.