Aj na Slovensku ešte stále nájdeme obývané oblasti, kde nie je zavedená kanalizácia. Aj tu sa však splaškové vody musia niekam odvádzať a nie len tak vypúšťať niekde do okolia. Riešenie poskytujú žumpy alebo septiky. Čo by ste o týchto zariadeniach mali vedieť?
Septik a žumpa predstavujú zariadenia učené na zber splaškových a odpadových vôd. Využívajú sa všade tam, kde neexistuje prístup k verejnej kanalizácii alebo nie je možné riešiť čistenie v čističkách odpadových vôd.
V čom spočíva rozdiel medzi žumpou a septikom
• Žumpa slúži na zachytávanie odpadových vôd bez toho, aby ich ďalej prepúšťala do podzemných alebo povrchových vôd. Z tohto titulu teda musí byť nepriedušná a jej priestor odvetrávaný. Obsah žumpy je nutné pravidelne vyvážať fekálnym vozom do čističiek odpadových vôd a aj preto sa inštalácia žumpy odporúča najmä pri objektoch s menším počtom obyvateľov (menej ľudí – menej odpadovej vody – nižšia potreba vyvážania obsahu).
• Betónový septik odpadové vody čistí a vyčistené ich vypúšťa do podzemných alebo povrchových vôd. Ide o prietokovú nádrž, ktorá je rozdelená na dve alebo tri komory. V nich sa zhromažďuje, ukladá a postupne hnije kal.
Použitie upravuje zákon
Septiky ani žumpy, ktoré nájdete na www.jimko.sk, nie je možné osádzať len tak svojvoľne. Zákon o odpadových vodách považuje septik za vodnú stavbu, preto je na jeho výstavbu nutné stavebné povolenie (spolu so stavebným povolením na stavbu nehnuteľnosti, prípadne vydané dodatočne) a tiež povolenie na nakladanie s vodami. Oba dokumenty vydáva príslušný Obvodný úrad životného prostredia.
Žumpu zákon nepovažuje za vodnú stavbu, jej stavba sa teda upravuje (respektíve stavebné povolenie sa vydáva) podľa stavebného zákona. V prípade, že žumpa sa ide stavať k už postavenej nehnuteľnosti, stačí podať ohlásenie drobnej stavby príslušnému stavebnému úradu a obci.