Ak patríte k ľuďom, ktorí trpia častejšími bolesťami chrbta, zrejme je pre vás dlhodobé sedenie v aute viac ako utrpením. Samozrejme, že to nie je príjemné ani pre tých, ktorým sa tieto problémy úspešne vyhýbajú. Sedadlo v aute nemusí byť pohodlné a ideálne kopírovať prirodzenú polohu nášho tela. A nakoniec sedenie nie je pre človeka ani prirodzeným pohybom, no v stoji toho zrejme veľa a dlho robiť nedokážeme, ak je reč o jazde v aute, platí to dvojnásobne.
Ako ale postupovať v prípade, že sa chceme vzniknutým bolestiam pri sedení v aute veľkou okľukou vyhnúť?
Existuje niekoľko úprav sedadiel, s pomocou ktorých môžete zotrvať v aute niekoľko hodín vo väčšom pohodlí. Nie všetci si však vedia svoje sedadlá dobre nastaviť.
Viete to odhadnúť?
No aj napriek všetkým týmto špecifickým nastaveniam , môže byť náročné si vybrať vhodný typ sedenia a samotného sedadla tak, aby bolo maximálne komfortné, pohodlné a zároveň aj zdravé. Niekedy to môže byť spôsobené aj zlyhaním ľudského faktora, pretože si určité veci nedokážeme nastaviť správne a podľa typu našej postavy. S nami sa môžete pozrieť na to, či to robíte dobre.
Nastavenie vzdialenosti od volantu
V mnohých prípadoch si všimnete, že niektorí šoféri a šoférky vyzerajú pri jazde vo svojom aute naozaj komicky. Ako sme však spomínali, pre každého vodiča je dôležité nastavenie sedadla. V tomto prípade ide konkrétne o jeho vzdialenosť od volantu. Pokiaľ ho nemáte možnosť riadne a pevne uchopiť rukami, jazda autom nemá vôbec zmysel.
Ak budú vaše paže nerovnomerné zaťažené, môžete si zapríčiniť zbytočný stres, ktorý sa potom prenesie do napätia chrbtových svalov, čím sa automaticky spôsobí bolesť. Podobne to platí aj pri práci v zamestnaní a za počítačom, aj tu by ste si mali svoje sedenie nastaviť tak, aby vám nespôsobovalo žiadnu vážnejšiu ujmu na zdraví.
Ak si teda budete chcieť upraviť vzdialenosť sedadla od volantu, nerobte to počas jazdy.
Správne sklopenie operadla
Aj to môže pri vašej jazde zohrávať veľmi dôležitú úlohu. Nemali by ste v aute sedieť ako v kresle obývacej izby pred televízorom, no zároveň sa neodporúča ani príliš strnulá poloha. Začnite tak, že si operadlo dáte do základnej, vzpriamenej polohy. Takto sa asi pohodlne cítiť nebudete, preto si pomaly začnite operadlo sklápať nižšie, až do chvíle, kedy prestanete cítiť tlak na dolnej časti chrbta. Dosiahnete uhoľ, v ktorom by malo byť vaše sedadlo v najideálnejšej polohe. Pokiaľ budete sedieť vo viac vzpriamenej polohe, vaše telo nebude ani po čase vykazovať tak viditeľné známky únavy a bolesti, ako keby ste sedeli vo väčšom uhle.
Výška sedadla
Čo viete o tejto polohe? Ako by ste začali vy? Každý človek má svoje špecifické predispozície a tvar tela, patrí sem aj jeho výška, od ktorej sa odvíja nastavenie výšky sedadla v aute. Tu musíte počítať aj s tým, aby ste mohli pohodlne ovládať plyn alebo brzdu, volant a ostatné časti.
Ak je vaše sedadlo príliš nízko, vaše nohy a spodná časť chrbta spôsobujú vytváranie tlakových bodov, ktoré spôsobujú bolesť.
Ak je vaše sedenie naopak príliš vysoké, tok krvi v dolných končatinách je obmedzený v dôsledku vzniknutého tlaku spodnej časti stehien. Môže sa vám to javiť ako nezmyselné, no počas dlhých jázd si uvedomíte silu týchto slov.
Bedrová podpora
V starších vozidlách ich zrejme nenájdete, ale dá sa pomôcť aj v takom prípade. Ak ich máte, nastavte si ich do optimálnej polohy tak, aby ste cítili mierny tlak v oblasti nad bedrovými kosťami. V prípade ich absencie vám pomôže stočený uterák. Vyskúšajte to, podporíte tak tým prirodzený tvar a zakrivenie chrbtice.
Čo s opierkou hlavy?
Aj tá má svoj význam, ktorý by ste nemali nikdy podceňovať. V prvom rade je to zaistenie vašej bezpečnosti v prípade nehody. Samozrejme, že účel pohodlného opretia hlavy spĺňa tiež, no ak by došlo k nehode, máte menej pravdepodobné riziko poškodenia krčnej chrbtice. Ako to je s jej nastavením?
Horná časť opierky by nemala byť nižšie ako úroveň vašich očí. Vaša zadná časť hlavy by nemala byť v tesnej blízkosti prednej strany opierky a naopak ani v príliš veľkej vzdialenosti. Ideálne sú 3 až 5 cm.
Nastavenie nemeňte až do okamihu, než si naň nezvyknete, po čase zistíte, že takéto sedenie vám v skutočnosti pomáha. Tiež by ste mali striedať polohy sedu a stoja, pričom najideálnejšie by bolo nesedieť vôbec, to si ale dovoliť samozrejme nemôžete, preto myslite na zdravie svojej chrbtice aj takýmto spôsobom. Držíme vám palce.