Bojujete s akné, alebo poznáte niekoho, kto zvádza tento mnohokrát nerovný boj? Ste zvedaví a chcete sa dozvedieť viac o príčinách vzniku akné a o tom, ako mu predchádzať? Skúsili sme pre vás nájsť odpovede na tie najpálčivejšie otázky – toto sú výsledky našej snahy.
Keď sa povie akné…
…tak sa väčšinou myslí na Acne Vulgaris, chronický stav pokožky, ktorý v niektorej fáze života zasiahne viac ako 80% populácie. Akné sa formuje vtedy, keď sú póry pokožky upchávané odumretými časťami kože, mazom či baktériami.
Prečo akné vzniká?
Všetky póry ľudského tela obsahujú vlasový folikul a mazovú žľazu, produkujúcu maz alebo akýsi prírodný, nášmu telu vlastný olej. Telo sa neustále regeneruje, pričom dochádza k vylučovaniu mŕtvych buniek. Akné vzniká, keď tieto bunky uviaznu – vtedy pozorujeme biele alebo čierne bodky na pokožke. Ak sú na pokožke prítomné baktérie, môžu sa skombinovať s mŕtvymi bunkami a mazivom a spôsobiť infekciu, známu aj ako zápalové akné.
Nezápalové akné
Tento typ akné je známy aj pod názvom komedóny a vo všeobecnosti ide o upchaté póry. Ak je akné čierne, znamená to, že pór je otvorený a substancia, ktorú obsahuje, na vzduchu oxiduje (preto tá čierna). Biela hlavička značí uzavretý pór – odumreté kožné bunky sú spolu s mazom uväznené v koži.
Zápalové akné
Spôsobuje ho baktéria Propionibacterium Acnes, ktorá sa vyživuje sa na kožnom maze našej pokožky. Keď sa baktéria dostane do upchatých pórov, začne sa rýchlo reprodukovať a spôsobuje zápaly. Organizmus na situáciu reaguje privádzaním väčšieho množstva krvi k postihnutému miestu, čo spôsobuje ešte viac začervenania. Zápalové akné sa prejavuje papulami a pustulami. Papuly sú červené a tvrdé, pustuly majú zvyčajne bielu hlavičku, obklopenú začervenanou, podráždenou kožou.
Najzávažnejšie zo závažných
Najzávažnejším druhom akné je však cystické akné. Tvorí sa hlboko pod kožou a je veľké, červené a bolestivé. Príčinou jeho vzniku sú často genetické predispozície a hormonálna dysbalancia. Toto akné by sa malo liečiť pod dohľadom dermatológa, okrem iného aj preto, že existuje veľmi vysoká pravdepodobnosť trvalého zjazvenia postihnutých miest.
Liečba bielych a čiernych bodiek
Ak sa akné u vás prejavuje bielymi a čiernymi bodkami, kľúčom k jeho liečbe je uvoľnenie pórov a zabránenia opätovnej infiltrácii baktérií. Na tento účel je skvelá napríklad kyselina salicylová, antibakteriálna látka, ktorá zasahuje hlboko do pórov. Ľahko sa rozpúšťa v olejoch, čo z nej robí ideálnu voľbu pre mastnú pokožku, a pomáha zmierniť začervenanie. Nezápalové akné je veľmi citlivé na tretinoin, ktorý však býva na lekársky predpis. Menej účinnou, no dostupnejšou formou tretinoínu je retinol. Obe látky by sa mali používať v noci, pretože slnečné lúče deaktivujú ich účinok a koža sa pri ich použití stáva citlivejšou na UVA a UVB lúče.
Liečba pupienkov a pustúl
Ak sa na pokožke vyskytujú červené pupienky a pustuly, znamená to, že sú v akcii baktérie. A to je prípad, kedy môže dermatológ odporučiť použitie lokálnych antibiotík. Pri liečbe pustúl a pupienkov pomáhajú aj prípravky s obsahom kyseliny salicylovej, benzoylperoxidu, akne-mycínu, doxycyklínu či klindamycínu.