Ponuka činkových setov je bohatá a najmä začiatočníkom sa môže zdať komplikované rozhodnúť sa pre najlepší set činiek. Práve preto vám prinášame zopár praktických rád a recenzií od používateľov, vďaka ktorým sa ľahšie zorientujete v možnostiach, ktoré máte.
Ako vyzerá ideálny činkový set?
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Je to najmä z dôvodu, že každý z nás má inú kondíciu a skúsenosti, ale aj ciele, plány, akým druhom tréningu sa chce venovať, no a v neposlednom rade aj rozpočet a priestorové možnosti. Každému bude vyhovovať niečo iné a aka si chcete vybrať čo najlepší činkový set presne pre vás, musíte zohľadniť vaše potreby a očakávania.
To, čo vyzerá ako perfektná zostava pre profesionála, by pre začiatočníka bolo poriadne trápenie, preto sa treba obzerať po sete činiek vhodnom pre vaše schopnosti. Ak chcete budovať svalovú hmotu, tréningy s nakladacími činkami sú to pravé, pretože nie ste limitovaní hmotnosťou činky s pevnou hmotnosťou, ale môžete si záťaž regulovať hmotnosťou kotúčov. Hmotnosti, ktoré budú pre vás najvhodnejšie, teda závisia od vašej kondície a cvikov, ktoré chcete robiť.
Liatinové, cementové alebo oceľové kotúče? Lomená alebo rovná tyč?
Pri nákupe činkových setov sa určite stretnete s pojmom olympijská tyč, olympijské závažia, alebo klasické tyče a závažia. Tie olympijské majú oproti klasickým väčší priemer, 50 mm, zatiaľ čo klasické mávajú zvyčajne 30 mm. Olympijské tyče zvládnu väčšiu záťaž a sú určené tým najnáročnejším. Na bežné domáce používanie vám budú bohate stačiť aj klasické závažia, tyče a hriadele.
Pri kotúčoch sa stretnete s rôznymi materiálmi: najlacnejšie bývajú cementové závažia, ktoré bývajú priestorovo väčšie a menej odolné ako liatinové závažia rovnakej hmotnosti, a najviac vaša peňaženka pocíti nákup olympijských závaží z ocele. Ak chcete časom dokupovať ďalšie závažia, oplatí sa kupovať si tyče, hriadele a kotúče rovnakých priemerov, aby boli vzájomne kombinovateľné.
Podľa toho, ako sa činky uchopujú, si môžete vybrať medzi jednoručnými a obojručnými činkami. Každá z nich je vhodná na iné typy cvičení. Jednoručky sú výborné najmä na dynamickejšie cvičenia a formovanie postavy, obojručné činky majú dlhšiu tyč a využívajú sa na zdvíhanie ťažkých váh a budovanie svalov. Obojručné tyče bývajú rovné alebo lomené, rovné sú ideálne na vzpieranie v stoji, lomené sú zamerané na posilňovanie konkrétnych svalových oblastí.
Najpredávanejšie modely na domáce použitie
Ak vás zaujíma, ktoré činkové sety sa tešia medzi používateľmi najväčšej obľube a prečo. Zozbierali a porovnali sme recenzie na najpredávanejšie činkové sety na domáce posilňovne, aby sme vám uľahčili rozhodovanie.
Nakladací činkový set Premium 56 kg
Tento set predstavuje výborný pomer ceny a kvality a je nakonfigurovaný tak, aby vyhovoval nielen začiatočníkom, ale aj pokročilým používateľom. Za priaznivú cenu dostanete vysoko kvalitné cementové kotúče potiahnuté viacerými vrstvami plastu, takže sa nemusíte obávať poškodenia podlahy. V sade ďalej nájdete profesionálne tyče: 2 ks hriadeľov a jednu jemne ohýbanú tyč, aby boli vaše tréningy variabilné. Jediným negatívom sú väčšie rozmery cementových závaží oproti liatinovým.
Nakladací činkový set Premium 36 kg
Ďalšia obľúbená sada na domáce tréningy za výbornú cenu predstavuje ideálny štart pre tých, ktorí chcú začať cvičiť a hľadajú premyslene vyskladaný set závaží do malej domácej posilňovne, kde nie je dostatok miesta.
Nakladací činkový set Premium 105 kg
Pre tých, čo hľadajú vybavenie na komplexný silový tréning, je nakonfigurovaný set z kvalitných cementových kotúčov rôznych hmotností a profesionálnych tyčí: 2 ks hriadeľov, jedna rovná a jedna ohýbaná tyč. Táto sada vydrží dlho nielen začiatočníkom, ale aj pokročilým a za skvelú cenu dostanete solídnu výbavu nielen na rekreačné použitie.
Všetky spomínané sety, ale aj mnohé ďalšie kúpite z pohodlia domova tu: https://hop-sport.sk/cinkove-sety/
Zdroj obrázku: faithie / stock.adobe.com