Právna ochrana obchodného mena je v súčasnosti štandardom pre všetkých podnikateľov, ktorí uvádzajú na trh konkrétne výrobky alebo služby a nechcú, aby sa ich ponuka zamieňala s konkurenciou. Skutočnosť, že značka je registrovaná a právne chránená, symbolizuje malé písmeno R v kruhu vedľa výrobku/služby a tento typ ochrany sa nazýva ochranná známka. Čo sa však stane s ochrannou známkou, keď sa niekto rozhodne svoju značku predať?
Fakty o ochranných známkach
Proces registrácie ochrannej známky nie je najjednoduchší. Najprv musí žiadateľ pripraviť návrh, a to buď grafický, alebo textový – môže ho vytvoriť pomocou písmen, obrázkov alebo znakov, alebo v spolupráci s grafickým dizajnérom vymyslieť originálnu zvodku alebo iné hudobné stvárnenie. Potom musí svoje duševné vlastníctvo, pod ktoré ochranná známka spadá, zaregistrovať na Úrade priemyselného vlastníctva, vyplniť žiadosť, predložiť požadované dokumenty a čakať niekoľko mesiacov, kým sa celý proces úspešne ukončí. Po splnení všetkých formalít a udelení ochrannej známky sa táto prideľuje na obdobie 10 rokov, po ktorom je možné požiadať o jej predĺženie. Čo sa však stane, ak už nechcete ochrannú známku prevádzkovať?
Prevod alebo predaj ochrannej známky
Ak zatvárate svoju firmu alebo ju predávate niekomu inému, môžete spolu s ňou previesť alebo predať aj ochrannú známku. Je to preto, že ide o aktívum, s ktorým sa dá obchodovať rovnako ako s akýmkoľvek iným produktom. Prevod ochrannej známky z predávajúceho na nového majiteľa však nie je úplne ľahký. Pokiaľ s tým zatiaľ nemáte skúsenosti, je lepšie sa obrátiť na profesionálov, ako sú napríklad špecialisti na ochranné známky zo spoločnosti Patentoid, ktorá vám s prevodom či predajom ochrannej známky dokáže pomôcť. A to aj online, z pohodlia vašej obývačky.