S pribúdajúcim vekom sa kvalita zraku postupne znižuje. Je úplne bežné, že väčšina z nás časom potrebuje nosiť okuliare. Objavujú sa však aj ďalšie nepríjemné ochorenia, ako je sivý zákal, keratokónus, syndróm suchého oka, šeroslepota či poškodenie zrakového nervu vplyvom zeleného zákalu, ktoré sa nevyhýbajú už ani mladším ročníkom. V dnešnej dobe medicína tak pokročila, že takmer všetky ochorenia zraku je možné riešiť operačnými metódami. Pri nich zohráva veľkú úlohu dôkladné predoperačné vyšetrenie.
Sivý zákal – riešením je operácia očí
Sivý zákal, ktorý sa odborne nazýva katarakta, je ochorením postihujúcim očnú šošovku. Prejavuje sa jej postupným zakalením, stratou priehľadnosti a v konečnom dôsledku môže viesť až k strate zraku. Najčastejšie postihuje starších ľudí vo veku nad 55 rokov. Objaviť sa však môže aj v mladšom veku, dokonca u detí a novorodencov. Rizikovým faktorom je aj výskyt ochorenia v rodine, teda genetická zaťaženosť, úrazy oka či dlhodobé užívanie kortikoidov ako súčasti liečby iného ochorenia.
Neliečené ochorenie je nebezpečné, pretože časom sa zrak postihnutého tak zhorší, že mu môžu spôsobovať problémy aj bežné aktivity a dokonca môže prestať vidieť úplne. Spolu so zákalom, pri ktorom sa šošovka zafarbuje na sivú až bielu farbu, sa objavuje pokles zrakovej ostrosti a zhoršené videnie farieb. V počiatočnom štádiu je možné problém korigovať dioptrickými okuliarmi, ale časom nepomôžu ani tie.
Na liečbu ochorenia nepomôžu žiadne lieky a kvapky, jediným účinným riešením je chirurgický zákrok. Preto netreba váhať a navštíviť očného lekára, ktorý jasne stanoví diagnózu a vhodnú operačnú liečbu. Operácii musí vždy predchádzať dôkladné odborné predoperačné vyšetrenie očí, aby lekár presne vedel zistiť stav očí a určiť vhodnú operačnú metódu.
Prečo je nutné predoperačné vyšetrenie?
Sivý zákal možno odstrániť dvomi metódami – klasickou operáciou alebo najmodernejšou metódou s použitím femtosekundového laseru. Laserové operácie očí patria dnes k najčastejšie vykonávaným operáciám na ľudskom tele. Ich výhodou je, že sa vykonávajú aj ambulantne pri plnom vedomí a lokálnej anestézii a pacient môže ísť po zákroku domov. V minulosti sa operačne riešil sivý zákal až vo vyššom štádiu ochorenia, dnes to už neplatí. Zákrok možno podstúpiť kedykoľvek, keď začne mať pacient pocit, že mu ochorenie ovplyvňuje kvalitu života.
Pred operáciou je potrebné vykonať podrobné vyšetrenie, ktoré býva časovo náročné a môže trvať aj niekoľko hodín. Aby bolo čo najpresnejšie, nemali by sa aspoň dva týždne pred vyšetrením nosiť kontaktné šošovky, pretože mierne deformujú povrch oka, čo by mohlo viesť k nepresným výsledkom.
Pri vyšetrení sa používajú špeciálne diagnostické prístroje a profesionálna klinika by nikdy nemala dopustiť, aby sa konalo v ten istý deň ako operácia, aj napriek tomu, že pacientom by to možno vyhovovalo. Je to v záujme bezpečnosti pacienta, pretože ide o vysoko individualizované zákroky, kde sa očakávajú želané výsledky vykonané precíznou a kvalitnou cestou.
Ako prebieha predoperačné vyšetrenie
Cieľom dôkladného predoperačného vyšetrenia je získať detailné a relevantné informácie o očiach pacienta, preto sa mu venuje maximum času a pozornosti. Zahŕňa základné očné vyšetrenie očným lekárom a špecializované vyšetrenia, ktoré zahŕňajú stanovenie diagnózy a voľbu najvhodnejšej operačnej metódy, aj na základe rozhovoru s pacientom. Operácia katarakty spočíva v odstránení zakalenej šošovky a vložení novej umelej šošovky, čo vedie k zlepšeniu videnia.
Vyšetrenia pomáhajú správnemu výberu umelej vnútroočnej šošovky, a to individuálne pre každého pacienta. V rámci vyšetrenia sa pacient oboznámi so všetkými dôležitými informáciami, ktoré sa týkajú zákroku – jeho priebeh, cena, predpríprava, rekonvalescencia a pooperačná starostlivosť.
Správa o predoperačnom vyšetrení by pritom nemala byť staršia ako dva týždne. Vyšetrenie trvá približne dve až tri hodiny. U žien je dôležité dokonalé odlíčenie mejkapu a odstránenie zvyškov riasenky.
Po úvodnej registrácii na recepcii kliniky si pacienta prevezme lekár, ktorý pomocou najmodernejších vyšetrovacích prístrojov vykoná základné očné merania, ako je test zrakovej ostrosti s korekčnou pomôckou aj bez nej, meranie vnútroočného tlaku a vyšetrenie prednej časti oka, kam patrí rohovka, dúhovka a šošovka. Meria sa hrúbka rohovky, jej tvar a zakrivenie, schopnosť šošovky zaostrovať, šírka zrenice, vyšetruje sa tiež zorné pole pacienta prostredníctvom perimetra.
Na základe výsledkov sa prechádza k druhej fáze vyšetrení, kde sa lekár venuje detailnému vyšetrovaniu očí, aby identifikoval všetky, aj najnenápadnejšie defekty alebo ochorenia. Pomocou kvapiek je pritom potrebné rozšíriť zreničky, následne sa sleduje očné pozadie a zrakový nerv. V rámci vyšetrenia sa sleduje tiež žltá škvrna – tzv. makula, robí sa topografia rohovky a v niektorých prípadoch aj endotelová mikroskopia vnútornej vrstvy rohovky.
Na základe meraní sa finálne určí najvhodnejšia metóda na odstránenie ochorenia alebo dioptrickej chyby. V prípade operácie sivého zákalu sa v tejto fáze na základe výsledkov vyberajú najvhodnejšie umelé vnútroočné šošovky a objednáva sa výroba implantátov.
Rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek spôsobuje dočasné zhoršenie videnia a zvýšenú citlivosť na svetlo aj na niekoľko hodín, preto sa v daný deň po vyšetrení neodporúča viesť motorové vozidlo. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého jedinca individuálne. Aj z tohto hľadiska by sa nemal samotný laserový zákrok vykonávať v ten istý deň, pretože zrenica sa počas neho musí nachádzať vo svojom prirodzenom, nerozšírenom stave, čo po rozkvapkaní nie je možné. Očnú kliniku je preto potrebné navštíviť viackrát.
Aj na základe tohto parametra možno poznať skutočne odborné pracovisko, ktorému záleží na čo najlepšom výsledku a zdraví pacienta.