Chýbajúca verejná kanalizácia nie je dôvodom k panike. Nakladanie s odpadovými vodami sa dá riešiť aj inak, napríklad pomocou žumpy. Čo by ste o tomto spôsobe mali vedieť?
Odpadová voda – čo to vlastne je?
Ide o tzv. splaškovú vodu z kuchyne, kúpeľne, toaliet, práčky, skrátka z domácnosti. Voda z jednotlivých spomenutých „zdrojov“ sa môže líšiť zložením, teplotou, hladinou pH či obsahom organických nečistôt. Môže tiež obsahovať látky ako piesok, kúsky dreva, tukov, ovocia, zeleniny či iných organických látok, ale tiež rôzne syntetické látky. Nerozpustné zložky sa usadzujú, zatiaľ čo organické zahnívajú, rozpúšťajú sa. Môžu zapáchať, meniť kyslosť vody a negatívne vplývať na mikrobiálny život vo vode.
Plán likvidáciu odpadových vôd je povinnosťou
Už pri schvaľovaní stavebného povolenia vzniká povinnosť preukázať, ako je v rámci plánu vyriešená likvidácia odpadových vôd. V prípade kanalizačnej prípojky nie je s čistením odpadových vôd žiadny problém. Postará sa oň prevádzkovateľ kanalizačnej siete a majiteľ nehnuteľnosti za túto službu zaplatí s poplatkami za stočné. Kanalizačná sieť však nie je vybudovaná všade, no aj na miestach bez nej je potrebné so splaškami nakladať tak, aby ich toxicita neohrozila okolité prostredie. Ako jedno z riešení sa v takomto prípade ukazuje osadenie žumpy k danej nehnuteľnosti.
Žumpa – na čo slúži a na čo nie
Betónové žumpy s certifikátom sú zariadenia, ktoré slúžia na zachytávanie splaškových vôd. Nič viac, nič menej. Odpadovú vodu žumpa nedokáže vyčistiť a preto ju nemožno ani vypúšťať do povrchových alebo podzemných vôd. Z tohto dôvodu sa najlepšie uplatňuje najmä pri objektoch obývaných sporadickejšie či menším počtom ľudí (napríklad chaty). Stavbe žumpy nepredchádza proces získavania stavebného povolenia, stačí ju ohlásiť ako drobnú stavbu na stavebnom, prípade obecnom úrade.
Rozhoduje aj správna veľkosť
Správna veľkosť je jedným zo zásadných parametrov, ktoré pri výbere žumpy na www.Jimko.sk treba riešiť. Pod pojmom „veľkosť“ chápeme najmä potrebný objem, ktorý odvodzujeme od dennej spotreby vody obyvateľa alebo obyvateľov nehnuteľnosti. Spotreba vody (splachovanie, pranie, umývanie riadu, pitie, varenie, sprchovanie,…) na jedného človeka sa pohybuje približne v rozmedzí 80 – 160 litrov na deň. Skúste odhadnúť svoju spotrebu vody, prípadne spotrebu vašej rodiny na deň, mesiac či rok a hodnoty porovnajte s objemom dostupných žúmp. Ten je tiež pomerne variabilný, v rozmedzí od 4000 do 12 000 litrov.
Nezabudnite, žumpu treba vyvážať pravidelne
Objem zariadenia a približný čas, za ktorý sa naplní, je potrebné poznať aj kvôli vyvážaniu žumpy. To by sa malo realizovať pravidelne, zvyčajne aspoň raz do mesiaca, samozrejme v závislosti od plnosti žumpy. S dodatočnými nákladmi za vyvážanie žumpy skrátka treba počítať a je nutné sa s nimi vopred oboznámiť. Niektoré spoločnosti si účtujú za fekálnym vozom najazdené kilometre, iné za objem, ktorý voz odčerpá. Tak či onak, práve toto budú pravidelné náklady, ktoré s chodom žumpy budú súvisieť počas jej prevádzky.