To ako sa vyspíme v noci dosť ovplyvňuje nasledujúci deň. Niektorí z nás sa vyspia svieži, oddýchnutí, od rána majú dobrú náladu, niektorí sa zobudia a už sú unavení, mrzutí a bolí ich hlava. Môžu za to fázy spánku a doba, v ktorej sa zobudíte.
Fázy spánku
- fáza – zaspávanie – ľahký spánok, pomalý pohyb očí, slabá svalová aktivita. Táto fáza trvá 5 až 10 minút.
- fáza – pohyb očí ustáva. Aktivita mozgu je rytmická (tzv. spánkové vretená), pomalší tep srdca. V tejto fáze sme asi 20 minút.
- fáza – extrémne pomalá aktivita mozgu (delta vlny). Je to stav kedy prechádzame z ľahkého do hlbokého spánku.
- fáza – hlboký spánok, ktorý trvá približne 30 minút. Oči sa nehýbu a úplne ustala aj svalová aktivita.
- fáza – REM – nepravidelné, plytké a rýchlejšie dýchanie, rýchle pohyby očí, svaly končatín môžu byť dočasne paralyzované. V tejto fáze sa zvýši mozgová aktivita, tep srdca a zvýši sa aj tlak krvi. U mužov v tejto fáze spánku dochádza k erekcii penisu. V tejto fáze sme asi 40 minút.
Jeden spánkový cyklus trvá cca 90 minút. Celý cyklus sa počas noci môže zopakovať 5-6 krát.
REM fáza.
V prvých štyroch fázach sa organizmus regeneruje, naberá novú energiu, posilňuje imunitný systém. V poslednej fáze – REM sa výrazne aktivuje činnosť mozgu. Ten regeneruje práve v tomto čase. Preto sa nám najčastejšie sníva v poslednej fáze, keď mozog triedi informácie s predchádzajúceho dňa (a možno aj skoršieho obdobia, ale o tom v inom článku). Aj keď sa o REM fáze toho veľa nevie, vieme, že výrazne ovplyvňuje psychické zdravie, má vplyv na pamäť a učenie.
Kedy je najlepšie sa zobudiť.
Čas kedy sa zobudíme môže výrazne ovplyvniť to ako sa budeme zvyšok dňa cítiť. Je rozdiel keď sa zobudíme sami a keď nás niekto, alebo niečo vytrhne zo sna.
Prirodzene sa zobúdzame keď sme vo fáze ľahkého spánku. Nie vždy ale pravé v tom čase zazvoní budík. Ak sa zobudíme v tretej či štvrtej fáze sme dezorientovaní, necítime sa dobre, môže nás začať bolieť hlava. Ak sa zobudíme v poslednej REM fáze sme chvíľu mimo. Nakoľko sa nám v tejto fáze najčastejšie sníva, aj chvíľu po prebudení sme ešte v sne. Pre náš mozog je to veľký šok a celý zvyšok dňa sa cítime dosť mizerne.
Z hlbokého spánku sa sami nezobudíme – na to musí prísť podnet z okolia (budík, hluk,…).
Ako sa zobudiť v tom správnom čase.
Budík sa nedá nastaviť tak, aby vás zobudil vo fáze ľahkého spánku (a pritom by stačilo keby zazvonil o 10- 15 minút skôr), ale existujú aplikácie. Ak máte chytrý mobil stačí si stiahnuť napr. aplikáciu Sleep Cycle (na internete nájdete viac podobných aplikácií).
Následne stačí nastaviť v aplikácii interval budenia (napr od 6:00 do 6:30) Telefón začne v tomto intervale sledovať vaše pohyby, reakcie a zobudí vás v okamihu keď bude váš spánok najľahší.
Dôležitú úlohu tu hrá umiestnenie telefónu. Najvhodnejšie je dať ho pod plachtu na matrac do rohu postele kde máte hlavu. Dajte pozor aby ste ho neprikryli vankúšom, mohlo by dôjsť k jeho prehriatiu alebo poškodeniu.
Ak máte obavy mať mobil blízko hlavy zapnite na ňom letový režim.
Po pár dňoch zistíte kde je najvhodnejšie mať uložený telefón, tak aby snímal vaše pohyby, nezavadzal vám počas spánku a zobudil vás v správnom čase. Podľa toho aký máte matrac a typ postele sami najlepšie zistíte, na ktorom mieste mobil s touto aplikáciou funguje najlepšie.
Zdroj pixabay.com