Možno si aj vy každé ráno doprajete šálku mlieka, a večer teplé kakao. Mlieko je bežnou súčasťou našich jedálničkov. Zamysleli ste sa ale už nad tým, koľko druhov mliek existuje? Nemyslím rozdelenie podľa obsahu tuku, ale podľa toho odkiaľ mlieko pochádza. Kravské, kozie, alebo ovčie – ktorému dávate prednosť? Možno by bolo pre váš tráviaci systém vhodnejšie zmeniť druh mlieka.
Kravské mlieko
U nás sa spotrebuje najviac kravského mlieka. Je najbežnejšie dostupné v obchodoch a všetci sme naň už od detstva zvyknutí. Je to ľahko dostupný nápoj plný vitamínov, minerálov a živín (vápnik, zinok, draslík, horčík, sodík, jód, vitamíny A, B1, B2, B12) . Telu dodáva dôležité stopové prvky a bielkoviny v ňom priaznivo pôsobia na rast svalovej hmoty. Priaznivo pôsobí na funkciu čriev, kostí a aj srdca.
V poslednej dobe sa ale objavuje stále viac ľudí, ktorí majú alergie na kravské mlieko, alebo menšie zažívacie ťažkosti po vypití mlieka. Ak máte žalúdočné problémy po vypití kravského mlieka do 2 až 72 hodín máte pravdepodobne alergiu na bielkovinu kravského mlieka. Iné druhy mlieka môžete pokojne piť. Pokiaľ ale máte alergiu na laktózu (mliečny cukor) mali by ste sa vyhnúť všetkým mliekam, ktoré laktózu obsahujú.
Kozie mlieko
Svojim zložením sa kozie mlieko najviac podobá ľudskému mlieku. Náš organizmus ho strávi rýchlejšie než kravské mlieko. Kozie mlieko strávime asi za 30 minút, zatiaľ čo kravské trávime minimálne 2 hodiny. Je to hlavne pre veľkosť tukových častíc, ktoré sú v kozom mlieku menšie a ľahšie stráviteľné. Kozie mlieko je najvhodnejšou náhradou pre ľudí, trpiacich alergiou na kravské mlieko.
Kozie mlieko nie je tak sladké ako kravské. Je to spôsobené menším množstvom laktózy. Najlepšie je piť ho studené, kedy jeho chuť nie je tak výrazná. Nedajte sa odradiť jeho chuťou, je to len o zvyku. Kozie mlieko obsahuje viac vápnika, viac stopových prvkov a aj viac vitamínov než kravské ( horčík, mangán, sodík, draslík, meď, zinok, chróm, kobalt, vitamíny A, B1, B2, B12, C, D, E,…). Je vhodnejšie pre bábätká než kravské mlieko – obsahuje menej alergénov. Posilňuje obranyschopnosť organizmu proti infekciám, vďaka železu v ňom regeneruje hemoglobín, čím lieči osteoporózu a chudokrvnosť. Zinok a selén v kozom mlieku pomáhajú predchádzať neurodegeneratívnym ochoreniam. V neposlednom rade má toto mlieko priaznivý vplyv na tráviaci trakt, pečeň a pankreas a optimálne hydratuje pokožku.
Ovčie mlieko
Ovčieho mlieka na trhu nájdete málo. Skôr nájdete výrobky z neho – syr, bryndza. Pri kravskom mlieku sa smotana prirodzene oddelí od mlieka. Pri ovčom mlieku sa toto nestane. Vďaka tomu majú výrobky z neho svoju typickú a nezameniteľnú chuť. Oproti ostatným mliekam je hustejšie, krémovejšie a sladšie. Obsahuje 2 až 5 krát viac vitamínov než kravské mlieko a 2 krát viac minerálov než kozie mlieko. Obsahuje celé spektrum aminokyselín dôležitých pre rast a regeneráciu organizmu.
Ovčie mlieko obsahuje raz toľko tuku ako kravské, ale pozor, práve tento tuk obsahuje veľké množstvo v tuku rozpustných vitamínov A, D a E. Ďalej v tomto mlieku nájdete kyselinu linolovú, ktorá vám pomôže v boji so spaľovaním tukov, proti rakovine a cukrovke. Vysoká hladina esenciálnych mastných kyselín vás ochráni pred zápalmi a trombózou.
Ak vám pitie kravského mlieka nerobí dobre, skúste ho nahradiť kozím, alebo ovčím mliekom. Sú síce drahšie, ale o to viac vitamínov, minerálov a iných zdraviu prospešných látok v ňom nájdete.
Zdroj pixabay.com