Vedia spôsobiť množstvo komplikácií a zbaviť sa ich je niekedy náročnejšie ako zbaviť sa akné.
Ak sa vám v kúpeľni objavujú plesne a máte obavy, že neexistuje žiaden spôsob, ako sa ich raz a navždy zbaviť, my vám pár týchto spôsobov prezradíme.
Na začiatok by sme vás radi upozornili aj na dôležitosť hydroizolácie. Majitelia bytových jednotiek, ktorý sa rozhodli staré umakartové jadro vymeniť za murované, zabúdajú na to, že práve hydroizolácia im dokáže ochráni kúpeľňu pred plesňami. Akonáhle ju podceníte a spomeniete si na ňu až po ukončení rekonštrukcie, bude už neskoro na nápravu chýb.
Skúste jedlú soľ alebo sódu bikarbónu
Máte ich doma v kuchyni a môžete ich využiť aj na boj proti plesniam. Jedlú soľ alebo sódu bikarbónu v pomerne 1:1 zmiešajte s čistou vodou. Vytvorte kašičku, ktorú aplikujte priamo na pleseň. Ak vám takáto kašička kvapne mimo, nestrachujte sa. Jednoducho ju utrite švédskou utierkou z mikrovlákna a tú následne preplákajte. Túto kašičku nechajte zaschnúť a nechajte ju pôsobiť aj niekoľko hodín. Ak tento proces budete pravidelne opakovať, pleseň zmizne, a to aj bez použitia agresívnych chemických látok.
Skúste ocot
Jeho silná aróma možno podráždi vaše sliznice. Nie je však škodlivý pre vaše dýchacie ústrojenstvo ako chemikália kúpená v drogérii. Skúste ocot taktiež nalievať priamo na plesne v škárach a nechajte ho pár minút pôsobiť. Zoberte si starú kefku a tento priestor sa snažte vyčistiť.
Ocot pravidelne (pokojne aj každý deň) aplikujte na postihnuté miesta a dôkladne ich vyčistite starou už nepoužívanou zubnou kefkou.
Ak sa chcete raz a navždy zbaviť plesní v kúpeľne, okrem toho, že by ste nemali zabúdať na účinnú a zároveň spoľahlivú hydroizoláciu kúpeľne, nezabúdajte pravidelne vetrať, kúpte si do kúpeľne kvalitný pohlcovač vlhkosti a preventívne čistite škáry octovou vodou. Ak sa vám ale predsa len objaví pleseň, použite okrem octu aj sódu bikarbónu, jedlú soľ, poprípade čajovníkový olej alebo kvalitný poctivý čistý lieh.