Technický pokrok napreduje úžasným spôsobom, z čoho ťaží nie len vedecká a priemyselná sféra, ale ľudstvo ako také. Zdá sa však, že pokrok rastie neúmerne našim potrebám. V niektorých oblastiach to určite platí a osobné počítače sú toho jasný dôkazom. Parametre dnešných modelov vysoko prevyšujú reálne potreby bežných ľudí, ktorí PC často využívajú na pozeranie filmov či nakupovanie.
Skutočne potrebujeme mať stále nové a nové počítače za každú cenu? Nebolo by dostačujúce a v podstate aj výhodnejšie vlastniť starší model, ktorý je zastaralý najmä morálne a nie výkonom? Ak rozmýšľate podobným spôsobom, repasované PC by vás mohli zaujať.
Repasovaný počítač – čo to je?
Pod pojmom repasovaný počítač si treba predstaviť bežné zariadenie, ktoré slúžilo nie celkom bežným účelom. Hovoríme tu o výstavných kúskoch v obchodoch, počítače s nefungujúcou a následne vymenenou súčiastkou či zariadenia, ktoré slúžili na prenájom. V zásade to teda sú viac či menej používané počítače, ktoré ale prešli odbornou kontrolou. Tá z nich odstránila všetky nedostatky (hardvérové aj softvérové) a vrátila do obehu v podstate nový, bezchybný počítač za zlomok ceny nového PC.
Nejedná sa o bazár?
Pri pojme „použitý“, „second-hand“ a podobne vám možno napadlo: „No, tak to budú počítače z bazáru“. Nie je to pravda. Pri bazárových kúskoch kupujete mačku vo vreci – počítač po bývalom majiteľovi (alebo majiteľoch), ktorého ak nepoznáte, nemôžete mať ani tušenia ako s PC zaobchádzal. Stroj sa môže javiť na pohľad dobre, no realita môže byť celkom iná. Repasované PC sú iné, nie len že sa javia dobre, oni dobré skutočne aj sú.
Záruka na repas?
Toto v bazáre len ťažko dostanete, u repasovaných počítačov ale záruka nie je žiadnou výnimkou. Zväčša ide o bežnú dvojročnú záruku, niektorí predajcovia ju však rozširujú nad tento rámec a spolu s ňou vám ešte garantujú aj servis, či rovno výmenu celého počítača v opodstatnených prípadoch.