Náš organizmus správne funguje pri teplote okolo 37°C. Ak je naša telesná teplota vyššia hovoríme o zvýšenej telesnej teplote, alebo o horúčkach, ak, naopak, klesne hovoríme o podchladení – hypotermii. A práve to v zimnom období ohrozuje naše zdravie. Netreba na to ani teploty pod bodom mrazu. Na podchladenie postačia aj vonkajšie teploty okolo 15°C.
Čo sa s nami deje pri podchladení.
Chlad je pre ľudský organizmus stresovou záležitosťou. Cievy na prstoch rukách, nôh, uší a nosa sa nám zúžia. Telo sa takto snaží znížiť stratu tepla. V tomto stave môže dôjsť aj k omrzlinám. Okrem toho naše dýchanie je plytké a zrýchlené.
Čím dlhšie sme vystavený chladu, tým je naša telesná teplota nižšia.
Bežná telesná teplota sa u ľudí pohybuje v rozmedzí 36 až 37°C.
O miernej hypotermii hovoríme keď telesná teplota klesne na 33 až 35°C.
Prejavuje sa poruchou jemnej motoriky a svalovým trasom – triaškou. Telo sa triaškou snaží nahradiť telesnú aktivitu a zahriať sa.
Ak teplota klesne ešte nižšie, pod 34°C môžete u pacienta pozorovať poruchy reči, rôzne stupne poruchy vedomia, zrýchlený pulz a dýchanie.
O strednej hypotermii hovoríme keď je teplota organizmu medzi 32 až 29°C. Reflexy sa výrazne spomalia, zníži sa spotreba kyslíka a najčastejšie dochádza k strate vedomia. Tep je spomalený a dochádza k poruchám srdcovej činnosti. Keď je telesná teplota menšia ako 31°C telo sa prestáva triasť, už sa nedokáže zohrievať.
Telesná teplota pod 29°C – ťažká hypotermia. Pri tejto teplote je už pulz nehmatný, nastáva bezvedomie, kóma. Ak teplota klesne ešte nižšie (na 24°C) zastaví sa krvný obeh, dýchanie a nastáva smrť.
Pri strednej a ťažkej hypertermii už náš organizmus prestáva bojovať s chladom. Rozšíria sa do tej doby, zúžené cievy v periférnych oblastiach tela a strata tepla sa tak ešte zväčší a zrýchli.
Príčiny podchladenia
Na podchladenie najčastejšie doplácajú ľudia pod vplyvom alkoholu a drog. Ich organizmus, omámený niektorou z týchto látok nedokáže adekvátne reagovať na chlad. Pod vplyvom omamných látok má človek subjektívny pocit tepla. Pritom v skutočnosti u neho dochádza k podchladeniu. Alkohol naviac rozťahuje cievy takže k úniku tepla dochádza rýchlejšie.
Chlad je najčastejšou príčinou podchladenia, ale telesnú teplotu môžu znížiť aj niektoré ochorenia
- Znížená tvorba hormónov štítnej žľazy
- Porucha nadobličiek
- Znížená imunita
- Podvýživa
- Anémia
- Intoxikácia
- Poškodenie mozgu
- Úrazy, popálenie
Pri podozrení na podchladenie treba pacienta okamžite zabaliť do deky, alebo tepelno izolujúcej fólie (bežná súčasť autolekárničky) a dostať ho do tepla.
Ak pacient stráca vedomie rýchlo volajte rýchlu zdravotnú službu. V prvom rade zabezpečia správne fungovanie krvného obehu predhriatymi infúziami. Podľa závažnosti situácie postupujú ďalej.
Zdroj obrázku: Pixabay.com / Isrealbest (https://pixabay.com/cs/k%C3%A1va-studen%C3%BD-d%C5%BEb%C3%A1nek-zimn%C3%AD-tepl%C3%BD-1711431/)