Takmer každý druhý Slovák nie je spokojný so svojou prácou a finančným ohodnotením, pričom len polovica z nich sa rozhodne niečo pre to spraviť. Ak vás už dlhšie láka podnikanie, ale veľa ľudí okolo vás tvrdí, že je to príliš riskantné, mali by ste si uvedomiť a spýtať sa sami seba: „Neoplatí sa riskovať preto, aby som sa mal lepšie?“
Predtým, ako sa ale vôbec pustíte do podnikania, by ste si mali ujasniť ešte pár vecí.
Viete prehrávať?
Predtým, ako si založíte spoločnosť a začnete podnikať, by ste si mali uvedomiť, či dokážete prehrávať. Nie každému podnikateľovi sa podarí preraziť a skôr, ako vôbec rozbehne svoje podnikanie, vysoké finančné náklady a konkurencia ho položia na kolená. To, že dokážete tento fakt prijať, vám danú situáciu, ak príde, výrazne uľahčí. V súčasnosti majú podnikatelia viac vymožeností ako pred pár rokmi. Ak sa chcú vyhnúť vysokým daniam, rozhodnú sa pre offshore spoločnosti, ktoré sú založené v daňových rajoch.
Poznáte svoju konkurenciu?
Žiaden podnikateľ by nemal začínať rozbiehať biznis bez poriadneho prieskumu trhu. Konkurenciu mať určite budete, preto nepodceňujte danú situáciu a skôr, ako sa rozbehnete, dajte si spraviť prieskum trhu. Je lepšie vedieť, kto vám dýcha na chrbát, no nie?
Chceli by ste sa vyhnúť byrokracii na úradoch?
Od podnikania nás môžu odradiť len tieto veci – nedostatok finančných prostriedkov, strach z neúspechu a byrokracia na úradoch. Práve byrokracia na úradoch položila na kolená mnohých nádejných podnikateľov. Vyhnúť sa jej môžete týmito spôsobmi, a to buď si dáte založiť offshore spoločnosť na Seychelách a nebudete platiť žiadne dane, alebo si na Slovensku nájdete firmu, ktorá podniká práve v tom, že zakladá spoločnosti novým podnikateľom, ktorí sa danej tematike príliš nerozumejú.
Skôr, ako sa pustíte do podnikania, by ste si mali ujasniť, či viete prijať aj neúspech, či nie je dobré spraviť si prieskum trhu a najmä či sa chcete vyhnúť byrokracii na slovenských úradoch.