Každodenné používanie notebookov zanechá na nich značné stopy. Povedali by ste, že na klávesnici je 5 krát viac baktérií ako na záchodovej doske? Ani nie, ale je to tak. Koľkokrát pracujete na notebooku so špinavými prstami? Koľkokrát pri práci na notebooku jete? Ako často Vám robí spoločnosť v kuchyni, kde sa varí a koľkokrát ste ho použili v prašnom prostredí? Koľkokrát ste si pri ňom kýchli? …a nemali by sme ani zabudnúť na mikroskopické odumreté čiastočky pokožky, ktorá sa neustále olupuje a padá na klávesnicu.
Ako často čistíte svoj notebook?
Aspoň raz za rok. Hlavne ak máte aj deti, ktoré si deň bez internetu nevedia predstaviť.,
Dôležitými javmi, ktoré Vám napovedia, že je čas vyčistiť notebook je viacero
- Ventilátor pracuje takmer bez prestávky, len aby znížil teplotu vo vnútri notebooku
- Pri vyššej záťaži sa Váš notebook výrazne spomalí
- Prestane pracovať, alebo sa zasekáva.
Ako na to.
Pred každým čistením vypnite notebook. Najlepšie urobíte ak vyberiete baterku. Náhodné zapnutie počas čistenia a následné vypnutie (aby ste mohli pokračovať v čistení) Vášmu NB neprospieva.
Začnite s vysávačom. Ale pozor – môžete použiť len vysávač, kde môžete nastaviť silu sania. Na trubicu vysávača nasaďte nástavec so štetinkami (väčšina vysávačov má takýto nástavec vo výbave) a nastavte najslabšiu silu sania. Povysávajte všetko čo sa dá…klávesnicu, všetky otvory na notebooku a aj okraje monitora.
Klávesnica
- V obchodoch s PC technikou dostanete kúpiť prostriedky na údržbu počítačov. Špeciálna hmota Cyber Clean sa vtisne do spár. Potom ju stačí už len vybrať. Zároveň tak dostanete z klávesnice všetky omrvinky, špinu a aj baktérie, nakoľko je táto hmota antibakteriálna a voči elektronike úplne neškodná.
- Ak nechcete nič kupovať stačí Vám len lieh a handrička. Namočte handričku do liehu a vyčistite poriadne klávesnicu. Lieh ničí aj baktérie, takže Vaša klávesnica bude ako nová
- Prefúknite celú klávesnicu stlačením vzduchom – rýchlo a jednoducho sa zbavíte všetkých nečistôt. Bohužiaľ, táto metóda Vás baktérií nezbaví, takže budete musieť v čistení pokračovať.
Technický benzín – použiť ho na vyčistenie klávesnice môžete, plastu neublíži. Veľmi dobre s ním dáte dole lepidlo po odtrhnutých nálepkách z notebooku.
Ak si trúfate môžete pokračovať ďalej v čistení
Rozoberte notebook. Budete k tomu potrebovať skrutkovač. Opatrne zložte kryt a prefúknite ho stlačeným vzduchom. Potom vezmite do rúk vysávač. Nastavte na ňom najslabšie sanie a nezabudnite ani na nástavec so štetinkami. Opatrne povysávajte ventilátor a aj zvyšné časti počítača. Ale naozaj opatrne, mohli by ste totižto v NB urobiť naozaj veľké a nenapraviteľné škody.
Ak si netrúfate na použitie vysávaču, prečistite aspoň celý notebook z vnútra štetcom na to určeným (všetky potrebné nástroje na čistenie PC dostanete kúpiť v obchodoch s PC technikou)
Veko z vnútra vyčistíte handričkou namočenou v liehu. Všetko nakoniec uzavrite, priskrutkujte a Váš počítač je ako nový.
POZOR. AK JE VÁŠ NOTEBOOK V ZÁRUKE NEPÚŠŤAJTE SA DO JEHO ČISTENIA Z VNÚTRA. POŠKODILI BY STE PLOMBY A PRIŠLI BY STE O MOŽNOSŤ NOTEBOOK REKLAMOVAŤ AK BY SA VÁM POKAZIL.
Pokiaľ si na čistenie notebooku netrúfate, zverte ho do rúk odborníkov. Vedia čo a ako.