Mýty a fakty o kontaktných šošovkách nás dráždia práve tak, ako cudzí predmet v oku. Spoznajte túto pomôcku viac a zistíte, že sa naozaj nie je čoho báť.
Nemôžem nosiť kontaktné šošovky
Mýtus. Možno ste lepším kandidátom na ich nosenie ako si myslíte. Vďaka pokroku v technológií kontaktných šošoviek ich môže nosiť takmer každý. Existujú bifokálne kontaktné šošovky pre ľudí s presbyopiou, ďalšie šošovky zase dokážu korigovať astigmatizmus, atď.
Kontaktné šošovky sa mi môžu „stratiť“ za okom
Nemôžu, je to mýtus. Vnútorný povrch očných viečok má tenkú, vlhkú „podšívku“ nazývanú spojivka. Jej nepretržitá povaha od očných viečok až po očnú stenu znemožňuje, aby sa niečo (napríklad farebné kontaktné šošovky) dostalo za oko a zostalo tam.
Kontaktné šošovky 100% chránia pred UV žiarením
Mýtus, nikdy sa na to nespoliehajte. Nadmerné vystavenie UV žiareniu môže spôsobiť zápal rohovky aj v prípade, že nosíte šošovky, ktorých výrobca deklaruje ochranu proti UVA aj UVB. Tie ale nikdy neochránia oči tak, ako kvalitné okuliare s UV filtrom.
Plávanie a sprchovanie kontaktným šošovkám nevadí
Mýtus. Nespoliehajte sa na to, že „moje oči sa do kontaktu s vodou ani poriadne nedostanú“. Pri sprchovaní a kúpaní so šošovkami je veľké riziko, že budú vystavené pôsobeniu škodlivých mikroorganizmov, ktoré môžu spôsobiť infekciu v oku. Poraďte sa o tom so svojim lekárom, prípadne minimalizujte riziko infekcie nosením jednorazových šošoviek, ktoré na konci dňa vyhodíte.
Dá sa čistiaci roztok na šošovky vyrobiť doma?
Ak si chcete zarobiť na seriózny zdravotný problém, tak do toho. Inak sa domáca výroba čistiacich roztokov vysoko neodporúča. Fyziologické roztoky majú špeciálne zloženie podobné ľudským slzám, navyše sa vyrábajú v sterilnom prostredí a ani jeden z týchto momentov v domácom prostredí prosto nedocielite. Nešetrite na nesprávnych miestach a čistiaci roztok si radšej kúpte.