Ak máte náročnejšiu webovú stránku alebo ich máte viac, často je vhodnejšie prejsť z bežného webhostingu na serverové riešenia. Vybrať si pritom ten správny server nemusí byť jednoduché. Poskytovatelia serverov totiž často ponúkajú viac riešení.
Prečo server?
Ide o to, že v prípade bežného webhostingu zdieľate jediný server s kopou ďalších ľudí, kvôli čomu nemusíte mať záruku ohľadne jeho výkonu. Nie je ojedinelé, ak dôjde k preťaženiu servera alebo s nárastom vašej databázy rastie aj potreby vyššieho výkonu. Vtedy vám bežný webhosting už postačovať nebude. Vtedy môže nastať obdobie výpadkov, ktoré neraz nasleduje aj nátlak zo strany poskytovateľa webhostingu o zvýšenie platieb či výbere drahšieho balíčku.
Dôvodom na to, aby ste zvažovali serverové riešenia, môže byť aj to, ak prevádzkujete niekoľko webových stránok. Kvôli finančnej náročnosti sa to oplatí približne už od piatich webov. Mnohí vtedy siahajú po multihostingu, ktorý tiež časom nemusí postačovať. Rozumnejšie je vtedy prejsť na vlastné serverové riešenia.
Skutočné a virtuálne serverové riešenia
Pri prieskume možností väčšinou natrafíte na dve možnosti – skutočné a virtuálne serverové riešenia. V prípade skutočného serveru ide o reálny prístroj, teda počítač s celou výbavou, ktorý je vyhradený výlučne pre vás. Pritom sa všetko odvíja podľa schopností hardvéru. Virtuálne serverové riešenia rovnako ponúkajú k dispozícii výkon s istými parametrami, ale nelimituje ho hardvér ani softvér. V takomto prípade sa síce tiež delíte o hardvér servera s viacerými ľuďmi, no nejde o klasický webhosting. Výkon hardvéru tu máte garantovaný, pretože poskytovateľ vám vyčlení toľko prostriedkov, koľko si zaplatíte. Takisto nie je celý server váš, je totiž virtuálne rozdelený na niekoľko dielov, pričom každý z nich sa správ ako samostatný skutočný server.