Slúchadlá pozná každý z nás. Niektoré si kúpime, niektoré dostaneme zadarmo ako súčasť telefónu. Na trhu ale nájdete obrovské množstvo druhov slúchadiel. Rozdiely medzi nimi nie sú len v dizajne. Aby ste nemuseli testovať a porovnávať, ktoré sú pre Vás najvhodnejšie stačí si prečítať tento článok.
- Dobre si rozmyslite aké slúchadlá chcete. Postačia Vám štuple do uší, alebo sa zvukom živíte a potrebujete nejaké profesionálne?
- Investícia – ak používate slúchadlá len na počúvanie hudby cestou do práce a späť, nemusíte kupovať prehnane drahé modely. Ak s nimi ale pracujete – vyššia investícia sa rozhodne oplatí.
- Frekvenčný rozsah – pre bežného poslucháča postačí ak bude rozsah od 50 Hz do 16 KHz
Druhy slúchadiel
Uzavreté slúchadlá
Mušľa zakrýva celé ucho. Ich veľkou výhodou je, že tlmia zvuky z okolia (priemerne o 10 dB. Najlepšie modely až o 30 dB) a okolie nepočuje takmer nič z toho čo počúvate.
Otvorené slúchadlá
Zvuk z týchto slúchadiel sa prepúšťa aj do okolia. Zároveň aj Vy počujete ruch okolia. V podstate ale aj v tejto kategórii nájdete kvalitné slúchadlá, z ktorými si budete môcť vypočuť všetko čo len budete chcieť.
Polootvorené slúchadlá
Sú len niečo ako medzičlánok medzi otvorenými a uzavretými slúchadlami.
Circumaural – full size
Sú veľké, vo svojej dutine úplne uzavrú ušnicu. Existujú dva druhy týchto slúchadiel – s veľkou, alebo menšou dutinou vo vnútri. Záleží len na Vás, pre ktoré sa rozhodnete. Na dlhodobé nosenie sú ideálne. Oceníte ich pohodlnosť. Dobre sedia a nepadajú pri prudšom pohybe.
Supraaural – ear – pad
Sú menšie ako predchádzajúce – uzavrú ucho. Patria medzi najobľúbenejšie typy. Ležia na ušiach, ale hlavy sa nedotýkajú. Sadnú Vám podľa toho, ako Vám budú držať na ušiach. Inak Budete mať s nimi len problémy.
Ear-bud – alebo štuple.
Dostanete ich zadarmo napr. k telefónu. Problém s nimi asi poznáte všetci, hlavne pri „placatej“ forme – nie vždy sadnú. Druhá forma so silikónovým násadcom už v uchu drží lepšie. Najlepšie ale urobíte, ak si ich pred kúpou vyskúšate.
Intra-aural
Tieto slúchadlá sa vkladajú priamo do zvukovodu. Ide o tenučkú trubičku, ktorá sa vloží do zvukovodu a utesní sa násadou (náušníkom). Násadou sa zaistí útlm zvukov z okolia. Pri týchto typoch počítajte s vyššou cenou, ale kvalita zvuku je porovnateľná so zvukom z veľkých slúchadiel.
Ďalej zoberte do úvahy kde budete slúchadlá používať
Doma – zvoľte uzavretý typ, najlepšie circumaurálne, ktoré Vám pri pozeraní filmu, či počúvaní hudby zaistia dostatočné pohodlie.
Na cestách – tu využijete menšie modely –supraaurálne skladacie, alebo štuple sú na cesty ideálne slúchadlá. Tu ale dávajte pozor na koncovku. Super je ak má jack tvar písmena L – zabránite tak zlomeniu kábla.
Kábel alebo nie
Slúchadlá s káblom sú na bežné používanie ideálne – nemusíte ich dobíjať. Na druhú stranu ste obmedzený dĺžkou kábla, čo môže byť niekedy na škodu.
Bezdrôtové slúchadlá – ak radi beháte, cvičíte a počúvate popri tom hudbu najlepšou voľbou budú pre Vás práve bezdrôtové slúchadlá. Žiadne káble Vám pri pohybe nebudú zavadzať. Problém nastane ak si ich zabudnete nabiť.
Bluetooth – slúchadlá, ktoré obsahujú túto technológiu stačí len spárovať s mobilom, PC, alebo iným zdrojom zvuku. Môžete sa pohybovať na vzdialenosť niekoľkých metrov od zdroja zvuku.
Rádiový FM prenos zvuku – zvuk sa prenáša zo zdroja v podobe HiFi či televízora. Hudbu môžete počúvať bez problémov do vzdialenosti asi 100 m od zdroja. Zvuk sa šíri rádiovými vlnami, takže prejde cez stenu či strop.
Materiál je dôležitý
Slúchadlá sa vyrábajú z rôznych materiálov. Na náušníkoch môže byť koža, koženka, molitán, velúr, plast, textil… každý z nás dáva prednosť niečomu inému. Je len na Vašom rozhodnutí pre ktoré sa rozhodnete.
Plast – najlepšie tlmí zvuk okolia.
Velúr – príjemný materiál, ktorý saje pot a nelepí sa na pokožku.
Koža a koženka – celkom odolný materiál, ktorý vydrží veľa. Príjemná na dotyk. Pot veľmi nesajú.
Slúchadlá pre športovcov
Je všeobecne známe, že tejto elektronike pot a voda neprospievajú. Na trhu nájdete špeciálne slúchadlá pre športovcov, ktoré sú voči vode a potu odolné. Zároveň sú aj odolnejšie voči otrasom a pádom. Dajte ale pozor či sú len zodolnené voči vode, alebo úplne odolné. Aby ste vedeli či počas behu v parku pri miernom daždi môžete behať ďalej so slúchadlami v ušiach, alebo ich radšej schovať.