Základom zdravého životného štýlu je kvalitný spánok. Potrebujete k nemu optimálne podmienky, ktoré vás dostanú do tej správnej hladiny. Spánok napomáha k lepšiemu fungovaniu mozgových buniek, vďaka čomu sa môžu zlepšiť aj vaše pamäťové schopnosti, ako je premýšľanie, rozhodovanie a dokonca aj kreativita.
Navyše dostatok spánku sa spája aj s nižším rizikom srdcových chorôb, cukrovky alebo obezity. No aj napriek všetkým spomínaným kvalitám a výhodám je jeho množstvo nízke. Ak máte podobné problémy aj vy, môžete vyskúšať vedecky overené produkty na zlepšenie tohto stavu.
Doplnky na báze melatonínu
V poslednej dobe sa stávajú tieto prostriedky veľmi účinnou pomôckou, ako zlepšiť spánok. Melatonín je hormón, ktorý sa v našom tele vyskytuje prirodzene a jeho aktivita je závislá najmä na intenzite svetla. Mozgu a celému telu dáva signál, že je čas spať. Jeho hladina sa automaticky zvyšuje večer a ráno pomaly klesá.
Doplnky, ktoré sa môžu obsahom tejto látky pochváliť sú obľúbené u ľudí, ktorí pracujú na zmeny a musia si dopriať kvalitný spánok aj počas dňa. Škodlivosť a nepriaznivé účinky sa nepreukázali ani pri ich aplikácii účastníkom výskumu v dávke 3 až 10 mg melatonínu.
Známe sedatívum z čias ľudového liečiteľstva
Valeriána lekárska , všeobecne známa ako valeriána, je bylinka pôvodom z Ázie a Európy. V súčasnosti sa pestuje už aj v USA, Číne a ďalších krajinách. U nás môže byť ešte známa aj pod názvom „mačací“ koreň.
Kvety z tejto rastliny sa používali na výrobu parfumov už pred stáročiami a koreňová časť sa zas využívala v tradičnej medicíne minimálne 2 000 rokov pred naším letopočtom. Na rozdiel od jemne voňavých kvetov má koreň valeriány veľmi silný, zemitý zápach a kvôli prchavým olejom a iným zlúčeninám sa považuje za prírodný produkt so silným sedatívnym účinkom. Konzumovať sa dá v podobe kapsúl, no dá sa z neho urobiť aj čaj.
Nie všetci sa s jeho pozitívami účinkami zhodujú, no bez ohľadu na to, sa zdá, že krátkodobý príjem koreňa valeriány je pre dospelých bezpečný, pokiaľ je užívaný v adekvátnom množstve. Samozrejme, že to tiež závisí do konkrétnej osoby a organizmu.
Horčík na podporu mozgových buniek
Horčík je minerál, ktorý sa podieľa na stovkách procesov v ľudskom tele a je dôležitý pre bezchybné funkcie mozgu a zdravie srdca. Aj keď ho väčšinou využívame na energiu, v niektorých prípadoch môže pomôcť tlmiť myseľ a telo, čo uľahčuje zaspávanie.
Štúdie ukazujú, že relaxačný účinok horčíka môže byť čiastočne spôsobený jeho schopnosťou regulovať produkciu melatonínu, spomínaného hormónu, ktorý riadi spánkový cyklus.
Kvalitný spánok je pre zdravie človeka teda nenahraditeľný, ak ale nemáte inú možnosť, s prípravkami obsahujúcimi všetky tieto látky si ho môžete zlepšiť. Nesmiete ale zabudnúť, že vo všetkom je nutné mať určitú mieru a zbytočne nehazardovať s množstvom, ideálne sa je poradiť aj s lekárom alebo lekárnikom.